„Současná úprava letního času má více negativních než pozitivních dopadů. Obsahem návrhu je, abychom proto v roce 2021 ukončili střídání letního a zimního času. Důvodem k tomu je především negativní dopad střídání času na lidské zdraví. Na dvou veřejných slyšeních v tomto Parlamentu nám vědecké práce odborníků – chronobiologů ukázaly vážné problémy a rizika pro lidské zdraví, týkající se nejméně 20 procent populace,“ řekl na plénu Pavel Svoboda.
Změna střídání času je téma, které v celé Evropě vzbuzuje velký ohlas. V online dotazníku Evropské komise hlasovalo více než 4,6 Evropanů a z nich se více než 80% vyjádřilo ve prospěch zrušení střídání času. Veřejná konzultace přitom trvala pouhých osm týdnů, místo obvyklých dvanácti. Množství lidí, kteří se veřejné konzultace zúčastnili, nemá obdoby.
Podle návrhu mají členské státy do dubna 2020 informovat Evropskou komisi, v jakém časovém pásmu si přejí zůstat. „Pro režim po ukončení střídání času navrhujeme koordinační mechanismus, jehož cílem je nalézt nové trvalé řešení, uspokojivé pro všechny členské státy. A pro případ, že by se snad problémy vyskytly, máme pojistku. V případě ohrožení fungování vnitřního trhu bude Komise moci delegovaným aktem odložit datum použitelnosti této směrnice o nejvýše dvanáct měsíců,“ říká Pavel Svoboda, pro něhož jde o vyvrcholení pětiletého úsilí na tomto poli.