Nepřehání to EU?
Má EU právo odebrat státům, které odmítají imigranty dotace? A co asi máme dělat, když tu být nechtějí? Je v souladu s evropským právem je tu držet násilím?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.11.2015 9:39:53 - doc. JUDr. Pavel Svoboda, Ph.D., D.E.A.
Dobrý den, vezmu to popořadě: EU je dobrovolné sdružení 28 států, kde se hlasuje. Není to žádná anonymní velmoc, jejímiž jsme otroky. Z toho plyne, že pokud chceme něco prosadit, musíme se umět dohodnout - jako každý šikovný vyjednavač. Prozatím se chováme tak: Dejte nám všechno a my nedáme nic. EU je v dosud nejvážnější krizi od svého vzniku a většina států chce tento problém řešit společně - uprchlíků a migrace se totiž obávají všichni, jenže nápor nesou pouze někteří. V nespolehlivém přístupu ale nejsme sami - Itálie a Řecko nechrání dobře své hranice a Maďarsko docílilo plotem pouze toho, že se problém přesunul na záda sousedního Chorvatska. Dotace nám možná opravdu ubydou, ale spíš než kvůli švejkování a výmluvám to bude proto, že nejsme schopni je čerpat bez podrazů, kriminálních projevů a obcházení unijních pravidel.K Vašemu dotazu co s nimi, když tu být nechtějí: To je problém, který se horem dolem snažíme vysvětlovat našim sousedům, zejména těm státům, které protlačily relokaci utečenců. V jednom mají pravdu oni, v jednom my. Oni mají pravdu v tom, že kdo chce, hledá řešení - kdo nechce, hledá důvod. My utečence nechceme a tak jsme si našli důvod a s tím si vystačíme. Naše stanovisko - že tu nebudou chtít zůstat - je ale realistické a nikdo ho přesvědčivě nerozporoval. Prozatím Němci naplánovali jakýsi mechanismus, že pokud opustí utečenec stát , kam byl relokován, přijde o právo na azyl. Ale i tak to bude kulhat - právně je takřka nemožné jim za současné legislativy nařídit, kde smějí a nesmějí žádat o azyl. Jenže pořád platí: "Kdo chce, hledá způsob."