16.04.2010 14:22:56
Prapodivné české expedice
Vláda opět medituje o dalším posílení české vojenské přítomnosti v Afghánistánu.
Protože to, co dnes v Afghánistánu probíhá, je vleklá válka vojsk NATO a klanů spojených s nimi nejen proti Tálibánu nebo nějakým skupinkám al-Kajdá, ale proti sílícímu hnutí odporu kmenových milicí a partyzánskému odporu obyvatelstva. To je po bezmála deseti letech od vstupu vojsk Spojených států a Velké Británie do Afghánistánu nesporně velmi špatná zpráva.
Současně už bylo v médiích zveřejněno, že pro letošní rok chce vláda omezit oproti loňskému roku o pětinu výdaje na směšně malou českou humanitární a rozvojovou pomoc této vojsky NATO okupované zemi.
Miliardy korun na okupaci a válku a pouhých osmdesát milionů korun na humanitární a rozvojovou pomoc, to je i letos základní přístup vlády České republiky ke dvaceti milionům Afghánců. Kdyby tento hanebný a nehumánní přístup k Afghánistánu zaujímala jen vláda malé, z pohledu velmocí NATO bezvýznamné lokajské země, bylo by to ostudné, ale Afghánistán by to bez větší úhony přežil. Bohužel tento vražedný přístup k řešení mezinárodních problémů a situace v Afghánistánu zvláště zaujímají i velmoci, kterým se chce ministr Barták zavděčit.
Už bezmála deset let jsme svědky toho, že vláda Spojených států po snadné porážce vlády Tálibánu investuje každoročně desítky miliard dolarů do zbraní a války, do bomb a do vyzbrojování protektorátní armády zkorumpovaného, s narkomafiemi provázaného klanu Hamída Karzáího. Na pomoc hladovějícím a v neuvěřitelné chudobě žijícím afghánským kmenům, na rekonstrukci toho, co vojska Spojených států a NATO spolu s afghánskými ozbrojenci všech válčících frakcí rozbombardují a zničí, jde pak v porovnání se stovkami miliard zbrojních a válečných výdajů jen směšný zlomek.
Ano, skutečná situace a skutečná pravda o tom, co se děje v současném Afghánistánu, je jiná než to, co je nám sdělováno. Aby někteří politikové a generálové měli své hry, svůj žold a zbrojní dodavatelé stamiliardové zakázky, zásobují vlády, včetně těch českých, a s nimi i značná část médií veřejnost romantickými obrazy vcelku úspěšné války. Můžeme vidět euroatlantické vojáky, jak velkopansky projíždějí exotickým terénem s prstem na spoušti a pro média cvičnými dávkami z palubních zbraní kamsi střílejí.
Tu a tam se sice dovíme, že vojska NATO preventivně povraždila nějaké domorodé svatební průvody, nějaké ženy, děti a starce při nočním bombardování vesnic. Můžeme si ale být jisti, že nejméně devět desetin válečných zločinů ve jménu šíření euroatlantické civilizace nám zůstává utajeno. Podobně, jako mělo původně zůstat péčí velení NATO a některých členů německé vlády utajeno povraždění sto padesáti Afghánců, kteří byli upáleni z rozkazu jednoho rozzlobeného německého plukovníka.
Ne, v žádném případě zde nechci tvrdit, že Tálibán nebo kmenové milice jednají humánněji než armády NATO. Po zkušenostech druhé světové války ale civilizovaný svět rozhodl, že napříště bude zakázáno válčit a zacházet s raněnými, zajatci a civilisty způsobem, jakým to dělala nacistická a japonská vojska. Byly přijaty ženevské konvence, které zavazují všechny civilizované země. Připusťme, že tyto konvence neznají a nemusí se jimi v odboji proti cizí vojenské přítomnosti cítit vázány afghánské kmeny a příslušníci Tálibánu. Nic z toho však nedává vojskům Spojených států a dalších členských zemí NATO právo chovat se v Afghánistánu, jak upozorňují někteří zahraniční komentátoři, téměř jako nacistická luftwaffe nebo okupační jednotky a trestné oddíly wehrmachtu a zbraní SS. Právě takové chování je důvodem, proč se dnes proti vojskům NATO staví drtivá většina Afghánců.
Ano, nejprve někdejší Sovětský svaz a Spojené státy s Pákistánem a nyní i celá Severoatlantická smlouva.
Jaká je záruka, že tak jako Spojené státy spolu s Pákistánem financovaly a vyzbrojily Usámu bin Ládina a Tálibán, už nyní necvičí a nevyzbrojují jeho nástupce? Ta záruka není žádná. Země je plná zbraní a mužů, kteří jimi vládnou. A je plná nenávisti k cizím vojákům, k zemím, které bombardují a ostřelují jejich vesnice a jejich kmenové milice.
Z kmenových afghánských společenství zkrátka nelze udělat barbarským násilím pohádkovou tržní demokracii, kde všichni se stanou levnými dodavateli surovin a levnou průmyslovou námezdní silou euroatlantických bank a korporací. Hamíd Karzáí se naučil hrát si na volby, protože tu hru Američané po něm chtějí. Ale skutečnou demokracii po něm nechtějí, tak jako ji obvykle v minulosti vlády Spojených států nevyžadovaly po žádném z diktátorů, které instalovaly nebo které si koupily.
Ke třiceti tisícům amerických vojáků, které nově vysílá nositel Nobelovy ceny míru Barack Obama, chce české ministerstvo obrany také přiložit své polínko. Musím se však s ohledem na životy českých vojáků a Afghánců ptát, co tam chce české ministerstvo obrany se svými posilami dělat? Chce dál hrát roli statistů, fíkového listu amerického narkoprotektorátu nebo přímo spolupachatelů válečných zločinů, kterých je ta válka plná?
Je dost dobrých důvodů odmítnout návrh vlády na další eskalaci války a na snížení rozvojové a humanitární pomoci Afghánistánu. Není naproti tomu žádný rozumný důvod domnívat se, že odpor Afghánců proti okupaci lze zdolat jinak než barbarským vyhlazováním a ničením všeho, co klade odpor cizí vojenské přítomnosti v této zemi. Je toto skutečně cíl, který máme podpořit? Jsem pro zastavení eskalace afghánské války, pro stažení českých vojáků a pro to, aby vláda konečně začala prosazovat ženevské konvence i vůči spojencům v NATO. Jsem pro ukončení veškeré přítomnosti cizích vojsk v Afghánistánu a pro ukončení veškerých dodávek zbraní do této země. Tvrdím také, že česká armáda by se měla více soustředit na obranu naší země než na prapodivné expedice do zahraničí.
Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM a kandidát KSČM pro mimořádné volby do PS PČR v Jihomoravském kraji
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout