ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,55. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.08.2015 15:17:35

Jihomoravský kraj chce být připraven. Bezpečnostní rada jednala o uprchlících

Jihomoravský kraj chce být připraven. Bezpečnostní rada jednala o uprchlících

Vstupní region pro ilegální migranty. Podle čísel má jižní Morava největší počet záchytů na území České republiky.


Aby byl Jihomoravský kraj dobře připravený na případná opatření podle vládního typového plánu Migrační vlna velkého rozsahu, svolal hejtman Michal Hašek na úterý 18. srpna mimořádné pracovní jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje.

„Jižní Morava chce být dobře připravena. Migrační vlna tady je a v nejbližších týdnech a měsících nezmizí. Smyslem není žádné vyvolávání paniky, ale odpovědná příprava krajské samosprávy v mezích svých kompetencí,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Na jednání přijelo také 21 tajemníků bezpečnostních rad obcí s rozšířenou působností. „Řešili jsme připravenost Jihomoravského kraje na typový plán vlády. Vyslechli jsme podrobnou informaci Policie České republiky, zástupce krajského Vojenského velitelství, vystoupili zástupci Zdravotnické záchranné služby a krajského odboru zdravotnictví s tím, jak řešit věci související s migrační vlnou, bezpečnostní radu informoval i ředitel Krajské hygienické stanice a tajemníci bezpečnostních rad všech obcí s rozšířenou působností na jižní Moravě,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Jak hejtman uvedl, je důležitá spolupráce vlády, krajů, jednotek integrovaného záchranného systému i obcí. Chce také všechny ujistit, že pokud bude policie posilovat počty policistů, kteří se zabývají migrací, nebude to na úkor hlídkové činnosti.
„Policie bude řešit otázku práce cizinecké policie a zachytávání ilegálních migrantů. Ministerstvo vnitra a vláda budou řešit, zda a kdy dojde k nějakému omezení či uzavření státní hranice. Prověřuje se připravenost nemocnic, eventuálních ubytovacích zařízení pro lidi, kteří odejdou z tzv. zajišťovacího režimu – půjde o lidi, kteří už třeba požádají o azyl a budou mít jiný statut na území České republiky,“ vyjmenoval s tím, že obcím kraj nabídl možnost konzultací s Centrem pro integraci cizinců.

Obce mají také prověřit možnou pomoc humanitárních a neziskových organizací. „Část věcí zvládne kraj prostřednictvím tzv. panelu neziskových organizací, ale přímo v území se mohou nacházet další organizace. Budeme kontaktovat i zástupce církví, které prohlásily, že by byly připraveny v případě zvýšeného počtu migrantů se o část z nich nějakým způsobem postarat,“ dodal Michal Hašek.

„Mojí kompetencí jako hejtmana v integrovaném záchranném systému je zajištění bezpečnosti kraje, jeho obyvatel a připravenost, aby jižní Morava, pokud bude vládou požádána, mohla poskytnout součinnost ke zvládnutí migrační vlny,“ řekl hejtman, který bude trvat na tom, aby vždy bylo vše projednáváno i s příslušnými obcemi.

Hejtman také v neděli jednal s prvním náměstkem ministra vnitra Jiřím Nováčkem. „Velmi podrobně jsme tuto agendu prošli, ministerstvo vnitra přivítalo, že jižní Morava takto proaktivně komunikuje a koordinuje tyto věci. Snažíme se zodpovědně připravit na situaci, která evidentně přijde,“ vysvětlil důvod, proč se tématem zabývala bezpečnostní rada.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama