Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
1,38
muži 41%
ženy 58%
18+ 9%
26+ 30%
38+ 30%
50+ 29%

Průměrná známka je 1,38. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.06.2011 10:26:48 - lelinka

Státní Program obnovy území postiženého živelnou pohromou

Na jak dlouho odhadujete opravy po posledních povodních ve vašem kraji?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

28.06.2011 11:30:18 - kraj Liberecký
 Na velmi dlouho. Důvodem jsou jak rozsáhlé škody více jak 8,2 miliardy korun, z toho jen na krajském majetku za více než 2,5 miliardy. Obdobné škody jsou i na majetku obcí, státu, firem i majetku soukromých osob. Ještě v současné době se objevují následné škody, které mají s povodní souvislost.
K odstranění škod existuje státní „Program obnovy území postiženého živelnou pohromou“, který byl vyhlášen a který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Jedná se o dotační program přímo zaměřený na pomoc postiženému území. V rámci programu mohou postižené fyzické osoby žádat o příspěvek respektive dotaci na opravu nebo obnovu obydlí, stejně tak obec nebo kraj na obnovu obecního majetku, atd.
Problém je však ve značné byrokracii s tím spojené, ale i v tom, jak je již výše uvedeno, že se jedná pouze o příspěvek státu danému subjektu. Někde je příspěvek ohraničen pevnou „taxou“, jinde je stanoven procentuálně, takže např. na obnovu obecního majetku je dotace 90%, respektive až 100% za stanovených podmínek, tak např. u majetku kraje je toto procento nastaveno pouze na 50% nákladů.
Samozřejmě kraj i města se snaží využít i jiných forem financování odstraňování škod, např. Fond solidarity EU, půjčky od bank, apod. I zde se ale potýkáme s dlouhou byrokratickou cestou a účelovostí použití finančních prostředků.
K vlastní otázce – některé opravy zejména obecního majetku jsou již provedeny, některé se provádějí. Obdobně je to i u krajského majetku, ale třeba na silnicích II. a III. tříd v majetku kraje budou opravy probíhat i několik let.