Tradice založena v roce 2009 oceňuje osobnosti Plzeňského kraje celostátního významu. Smyslem Dvorany slávy Plzeňského kraje je snaha vyzdvihnout a upozornit na výrazné osobnosti, které žijí v Plzeňském kraji nebo se v něm narodily a zároveň oslavily významné životní jubileum.
(zleva) Jan Barcal (cenu převzal za svého otce Rudolfa Barcala), Zorka Kostková, Martin Straka
„Letos otevíráme pomyslné brány Dvorany slávy Plzeňského kraje už počtvrté. Je vidět, že v našem kraji vyrůstají vynikající osobnosti. Je mi ctí předat ocenění osobnostem, jejich život a práce daleko přesahují hranice našeho regionu,“ řekl při slavnostním oceňování hejtman Milan Chovanec.
V kategorii věda za celoživotní přínos v oblasti medicíny do Dvorany slávy vstoupil docent Rudolf Barcal, který letos oslavil osmdesáté jubileum. Lékař, vědec a pedagog je zakladatelem oboru hyperbarická medicína v Plzni. Docent Barcal se od šedesátých let věnoval oboru lékařská biometeorologie a bioklimatologie včetně chronobiologie. V biometeorologii kromě vlivu počasí na žilní trombózu a plicní embolii studoval možný vliv u ostatních chorob. Zkušenosti vtělil do tzv. biometeorologické předpovědi vysílané na teletextu ČT 1. Na konci šedesátých let se pak začal věnovat genetice, později hyperbarické medicíně. První hyperbarickou komoru v Plzni otevřel v roce 1968. Celý život se věnoval přednáškové činnosti, je zakladatelem Koronárního klubu a klubu ROSKA, jehož cílem je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou.
Rudolf Barcal je nositelem řady čestných uznání a vyznamenání, včetně pamětní medaile J.E. Purkyně, udělené Československou akademií věd v Praze za zásluhy na úseku biologických věd.
„Hledání nových cest v medicíně na hranicích velkých oborů“, je celoživotním mottem Rudolfa Barcala.
Cenu za docenta Rudolfa Barcala převzal jeho syn Jan.
V kategorii umění za dlouholetý přínos v oblasti divadelního umění vstoupila do Dvorany slávy herečka a divadelní pedagožka Zora Kostková Procházková. Po studiu na pražské DAMU v roce 1974 nastoupila do angažmá plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, kterému je věrná dodnes. Vytvořila řadu rolí také pro film, televizi a rozhlas. Vyučuje jevištní řeč a herectví na Plzeňské konzervatoři, externě spolupracovala i se Západočeskou univerzitou v Plzni, kde vyučovala komunikační dovednosti. Je také spoluautorkou česko-francouzské knihy pro děti Mlhášek. Zora Kostková je od roku 2005 držitelkou ceny Vendelína Budila a v červenci 2008 byla oceněna plzeňským oceněním – plaketou Bohumila Kulhánka.
V kategorii sport za vrcholovou reprezentaci v ledním hokeji byl síně slávy uveden Martin Straka, který před dvěma dny oslavil 40. narozeniny. Světově známý symbol plzeňského hokeje je český hokejový útočník, držitel zlaté medaile z mistrovství světa i zimních olympijských her. V současnosti obléká dres extraligového klubu HC Plzeň 1929.
Ocenění v podobě pamětního listu a polodrahokamu - achátu si tři osobnosti převzaly z rukou hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance a jeho prvního námětska Jaroslava Bauera v koncertní síni domu hudby v Husově ulici v Plzni, kde se konal slavnostní ceremoniál s hudebním vystoupením plzeňské konzervatoře.
Vloni do DS vstoupili pěvkyně Eva Urbanová, dvojnásobný cyklistický mistr světa Zdeněk Štybar, divadelník a textař, Jiří Suchý, muzikant Antonín Konrády a emeritní profesorka Danuše Bělohlávková. Předloni byli do Dvorany slávy uvedeni ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová, neurochirurg, bývalý primátor Plzně Zdeněk Mraček a folklórní hudebník Zdeněk Bláha. Prvními členy krajské síně slávy se stali Karel Gott, sportovkyně Anna Maurerová a jazykovědec Lumír Klimeš.