O rozsahu projektu za celkem 35,4 milionu korun a postupu stavby se v úterý 9. června 2015 na místě přesvědčili náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD), radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek (KSČM), předsedkyně finančního výboru Zuzana Nekovářová (KSČM) a členové Výboru pro životní prostředí a zemědělství.
Do nového sídla v Huslíku, které vzniká rekonstrukcí bývalé hájovny v městském lese Huslík v neurbanizovaném prostoru mezi obcemi Poděbrady a Libice nad Cidlinou, se stanice přestěhuje z již nevyhovujících prostor v nedaleké obci Pátek. „Stanice pro zraněné živočichy při Českém svazu ochránců přírody Polabí v Pátku je součástí celokrajského systému péče o zraněná divoká zvířata a její činnost je zakotvena i v Koncepci ochrany přírody a krajiny Středočeského kraje,“ informoval přítomné náměstek Semerád.
Projekt má být dokončen na konci srpna a je financován z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu životní prostředí. „Středočeský kraj se na spolufinancování podílí částkou čtyři miliony korun. V dubnu krajští radní odsouhlasili i mimořádnou dotaci 1,75 milionu korun na opravu příjezdové cesty, tu ale ještě musí schválit zastupitelstvo kraje,“ uvedl radní Štefek.
Stanice v Pátku vznikla v roce 1984 a původně působila pouze v okolí Poděbrad. Nyní je jednou ze zakládajících stanic Národní sítě záchranných stanic České republiky a garantuje péči o volně žijící živočichy v působnosti měst Kolín, Jičín, Poděbrady, Nymburk, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště. „Jsme jednou z největších stanic v republice. Hlavní naší náplní je péče o zraněné volně žijící živočichy a praktická ochrana přírody. Cílem je uzdravení a navrácení vyléčených živočichů zpět do volné přírody. Ročně naší péčí projde v průměru 1 500 zvířat,“ dodal zakladatel a vedoucí stanice Luboš Vaněk.