ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.04.2015 9:18:54

Středočeský kraj chce získat pro své Hornické muzeum v Příbrami cenná zařízení d

Středočeský kraj chce získat pro své Hornické muzeum v Příbrami cenná zařízení d

S cílem získat pro Hornické muzeum Příbram vzácné exponáty dokumentující historii zařízení uranového hornictví v Čechách jednal v úterý 21. dubna 2015 hejtman Středočeského kraje Miloš Petera s ředitelem státního podniku Diamo Tomášem Rychtaříkem.

„Středočeský kraj má zájem pro příbramské hornické muzeum, jehož je zřizovatelem, získat od státního podniku Diamo část areálu bývalé šachty číslo 11 v Bytízu. Objekt, o který usilujeme, sousedí s dosud zachovalou těžní věží. Nachází se v něm čtyři unikátní turbokompresory a dva těžní stroje značky ČKD. Státní podnik Diamo chce postupně zlikvidovat nevyužívané objekty opuštěné od roku 1992, kdy na Příbramsku skončila těžba uranu. Nyní se nám naskytla jedna z posledních příležitostí, jak historicky i technologicky cenné a unikátní objekty zachránit pro budoucí generace,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Turbokompresorovna a strojovna v areálu bývalé šachty 11 v Bytízu u Příbrami jsou dokladem největšího rozmachu československého uranového hornictví. Tato etapa se od poloviny 50. let nesmazatelně zapsala nejen do dějin československého, ale i celosvětového hornictví. Turbokompresory vyrobené v plzeňské Škodovce v roce 1953 vyráběly stlačený vzduch a byly schopné zajistit provoz těžních zařízení i v sousední nejhlubší šachtě revíru ve střední Evropě. Na šachtě č. 16 u nedaleké obce Dubenec bylo dosaženo hloubky 1838 metrů. „Budeme jednat s podnikem Diamo o možnosti bezúplatného převodu. Musíme ale také zanalyzovat i veškeré další náklady. Například na ostrahu a zpřístupnění objektů veřejnosti,“ doplnil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

Podle ředitele státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka je správné, aby historické památky dokumentující slavnou hornickou minulost, zůstaly zachovány i pro budoucí generace. Rozhodující nyní bude, jak se k žádosti Středočeského kraje vysloví Vláda ČR, zejména pak Ministerstvo financí.

Státní podnik Diamo v minulosti několikrát vyšel Středočeskému kraji vstříc. Zásluhou úspěšné spolupráce Středočeského kraje, jeho příspěvkové organizace Hornické muzeum Příbram a státního podniku Diamo se podařilo zachránit nejen hornické skanzeny na bývalých dolech Anna či Vojtěch, ale také celou řadu cenných exponátů pro Památník Vojna a další. 

„Věřím, že i tentokrát budeme úspěšní a podaří se nám společně zachovat objekty a stroje, které dokumentují poměrně nedávnou historii uranového hornictví v Čechách,“ doplnil po jednání středočeský hejtman Miloš Petera.

Hornické muzeum v Příbrami, které je na seznamu národních technických památek, patří mezi perly Středočeského kraje. Ročně ho navštíví více než sto tisíc lidí, podle počtu stálých expozic patří mezi pět největších muzeí v ČR a k největším hornickým muzeím v Evropě. Hornické muzeum navazuje na práci Krajinského muzea v Příbrami, které bylo založeno v roce 1886. Vedle památek souvisejících s městem se v muzeu hromadily předměty z oblasti hornictví a hutnictví. Muzeum provozuje skanzen v Březových Horách, muzeum i skanzen lidových staveb ve Vysokém Chlumci, Muzeum Zlata v Novém Kníně a další expozice. Aktuální nabídku lze nalézt na stránkách www.muzeum-pribram.cz.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama