„Schválili jsme dnes na Radě kraje celkem dvacet tři žádostí měst a obcí týkajících se vodohospodářské infrastruktury. Finance čerpáme z rozpočtu kraje navýšeného o částku 250 milionů korun z daňových příjmů. Seznam obcí a měst i přidělené částky musí ještě schválit zastupitelé,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) v pondělí 13. června.
Navržené projekty významně zlepší kvalitu života v daném místě, zároveň přispějí ke zlepšení životního prostředí v kraji a k naplnění požadavků evropských směrnic. „Mezi vybrané akce patří například dostavba kanalizace a čističky odpadních vod v Novém Strašecí, stavba veřejného vodovodu pro obce Klobuky a Kobylníky, splašková kanalizace a veřejný vodovod pro obce Tismice a Limuzy, oprava vodovodního řadu v obci Sýkořice nebo stavební úpravy vodojemu v Horním Bousově,“ vyjmenoval příklady náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD).
Středočeský kraj má druhý nejnižší podíl obyvatel zásobených pitnou vodou z veřejného vodovodu a rovněž tak druhý nejnižší podíl obyvatel připojených na kanalizaci v rámci celé České republiky. V roce 2014 činil podíl obyvatel napojených na vodovod pouze 85,4 % a podíl obyvatel napojených na kanalizaci 70,3 %.
Rada Středočeského kraje minulý týden na zasedání doporučila schválit navýšení rozpočtu Středočeského kraje v příjmové a výdajové části o částku 250 milionů korun. „V příjmové části rozpočtu budou o uvedenou částku navýšeny daňové příjmy, které vyplývají z podílu Středočeského kraje na celostátním hrubém výnosu daní dle zákona. O navýšení Rada Středočeského kraje rozhodla v souvislosti s příznivým vývojem daňových příjmů a na základě meziročního srovnání těchto příjmů v letech 2008–2016,“ upřesnil náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Peřina (ČSSD).
Ve výdajové části rozpočtu bude o konkrétním využití těchto prostředků rozhodovat Rada Středočeského kraje. Peníze se využijí především v oblasti dopravy, zdravotnictví a již zmíněné vodohospodářské infrastruktury.