Už jste viděl romského bezdomovce 2?
Dobře, romské rodiny drží hodně při sobě, to je pravda. Kde na to ale berou peníze, když je jich tak půlka nezaměstnaných?Dává jim je vláda. A konkrétní situace: Nedávno byla na nově reportáž ve Výměně manželek, jak osmičlenná romská rodina, kde nikdo nikdy nepracoval, bere na dávkách 40 000/ měsíčně, přičemž 15 000 dostávají podle nějaké "dávky dle situace ", kterou jim uředník přidělí dle svého uvažení. Zatímco na čt v pořadu Krotitelé dluhů třeba byl bílý nemocný otec s malým synem, kteří dohromady brali snad 6000/ měsíčně a na uřadě jim řekli, že jim víc dát nemůžou. Takže jasná diskriminace. Takhle je tu nastavený systém dávek. kdy půlka lidí žije od výplaty k výplatě a nemají na děti, zatímco ze své výplaty platí bezpracný život romům a jiným. A za to jste odpovědný i Vy, když tři roky sedíte ve vládě.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
16.07.2016 20:41:59 - Ing. Antonín Seďa
Zákony, včetně těch sociálních platí pro všechny a musím přiznat, že často jsou na sociálních sítích zavádějící informace. V poslední době, a to je zřejmě případ, který popisujete, se stává, že i Rómové využívají institut opatrovnictví, kde za ošetřování rodinného příslušníka berou docela vysoké peníze. Záleží na jeho zdravotním a psychickém stavu (existují tři stupně). A pokud se takový člověk stará o více jedinců, pak může mít, společně s dalšími sociálními dávkami, třeba na bydlení, docela slušný příjem. Pravdou je, že sociální pracovnice či úředníci, kteří rozhodují o poskytnutí dávek či kontrolují poskytovanou službu, mají z Rómské komunity strach. Proto jsou často benevolentní vůči Rómům. Ale to je věcí a zodpovědnosti těchto jednotlivých úředníků a nikoliv platné legislativy. A pravdou také je, že Rómové velmi dobře vědí, na co mají právo. Pokud někdo žije nuzně, pak se musí obrátit na sociální odbor obecního úřadu, pod který spadá. Nebo si nechat poradit, například Sdružením zdravotně postižených, kteří poskytují poradenskou službu zdarma. A já opravdu v žádné vládě nesedím a nikdy jsem neseděl. A mohu vás ujistit, že tyto problémy mne trápí tak, jako vás. A také se je pokouším řešit. Za ty dva a půl roku tato vláda napravila mnohé i v sociální či zdravotní oblasti. To nemůžete popřít. A předpokládám, že ještě hodně věcí napraví, které tady zbyly po předchozích pravicových vládách.