Respektování ústavy a zákonů
"Je tu jeden zásadní obrovský problém. Vláda byla zavázána usnesením Sněmovny, která odmítla kvóty. Premiér Sobotka prohlásil, že se tím necítí zavázán, protože to bylo v Bruselu už stejně odsouhlasené, takže je to jedno. Ale ono to není jedno. Je to v rozporu s Ústavou. Rozhodnutí Sněmovny je závazná pro vládu, nikoliv naopak. Sněmovna se většinou hlasů usnesla, že tady nebudou žádné kvóty. A teď je na jejich základě přijímáme. Tady je něco špatně. Někdo by to měl řešit. Měla by se sejít Sněmovna. Ale oni mají teď prázdniny." Jak vy se díváte na to, že premiér republiky nerespektuje usnesení sněmovny. Je jednání premiéra republiky vzorem pro občany ve vztahu k respektování ( nerespektování) zákonů této republiky? Nebo se spíše kloníte k úsloví " Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi".
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
27.07.2016 18:03:46 - Ing. Antonín Seďa
Podle ústavy se vláda zodpovídá parlamentu, protože ten kontroluje exekutivu a vyslovuje vládě důvěru. Nicméně neplatí, že vláda v tomto případě nerespektovala usnesení poslanecké sněmovny. Protože naši představitelé všude odmítali povinné kvóty, ale ty přece rozhodla EU přes náš odpor. A smlouva mezi EU a Tureckem zabránila pokračování migrační vlny balkánskou cestou. Parlament může v tomto případě navrhnout nový bod programu schůze ,kde může diskutovat i o vámi nastoleném problému . Je to svrchované právo sněmovny a já předpokládám,že jej využije. Osobně nemohu souhlasit s tvrzením ,že předseda vlády porušuje české zákony. Usnesení poslanecké sněmovny, o kterém mluvíte, zákonem není. Jinou věcí je kontrolní funkce parlamentu vůči exekutivě a respekt vlády vůči orgánům poslanecké sněmovny.