Dobrý den - k činnosti neziskových organizací u nás -
nemyslíte, že by bylo skutečně dobré prosadit u nás ekvivalent amerického zákona FARA? Tedy že organizace, dotované ze zahraničí, musí veřejně zdokumentovat, kdo je platí? V USA tak musí postupovat třeba i náš Český dům - a nikdo v tom nevidí nic ruského ani diskriminačního. Současné tzv.neziskovky se odchýlily od letitého trendu, tedy věnování se charitě a podobným záležitostem - je jich čím dál víc těch, které se snaží zde prosazovat ideologické a politické názory - samozřejmě toho, kdo je platí. Se značným množstvím peněz od svých donátorů mohou značně zasahovat do veřejného prostoru, ovlivńovat lidi a jejich názory bez toho, že by dotyční věděli, koho názory daná organizace propaguje - a tyto organizace to většinou i docela tají, tváří se jako zapálení dobrovolníci. Nemyslíte, že to je již docela nepřiměřený zásah do ovlivňování veřejného mínění a případně i ovlivňování politické? O to podivnější, že je anonymní?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
17.08.2016 18:14:38 - Ing. Antonín Seďa
Souhlasím ,protože nejen USA,ale i RF či další země vyžadují transparentnost financování neziskové sektoru a dokonce řada zemí jejich financování že zahraničí omezuje. Když mohou neziskové ovlivňovat veřejné mínění ,pak je logické ,že by se mělo vědět, kdo je financuje. Je to podobné ,jako s politickými stranami. Tam to všichni oprávněně vyžadujeme ,ale na neziskové organizace jsme poněkud krátcí. Takže rozhodně to chce legislativní změnu.