Znárodňování a vyvlastňování
Soudruhu Dolejši jak to bude s vašimi soudruhy? Po revoluci si komunisti převedli majetky na sebe, znárodníte jim to? Myslim, že i Štěpán a Filip jsou podnikatelé ne? Znárodníte jim to a pošlete je na převýchodu do Gulagu?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Po roce 1948 bylo jednou z chyb vyvlastění kde čeho - v bývalém ČSSR jsme v tomo ohledu byly papežtějí než jiné země RVHP (Polsko, Maďarasko atp.). Takže žádné takové násilné zabírání všech možných majetků nemá po poučení z této chyby přeci žádný smysl chystat. Každá společnost má ale právo určit který majetek chce aby byl ve veřejných (státních) rukou - hovoří tak i ústavní pořádek ČR (konkrétně článek 11 Listiny základních práv a svobod).
Ve světě je běžné, že se některé státy rozhodnou posílit kontrolu v pro ně strategických odvětvích (dopravní infrastruktura, energie atp) - zcela legální je postup vykupovat tento majetek od privátních majitelů popř. je tu i zakladatelská, zřizovací činnost státu (kraje, obce). Pozůstalostní řízení či propadnutí majetkových práv asi bude méně časté. Specielním a velmi citlivě posuzovaným případem je vyvlastnění ze zákona - tedy vymezení veřejného zájmu (viz ohledy na stavbu veřejných komunikací, ochrany přírody atp.)
Pokud máte na mysli hlavně majekty nabyté tzv. podivně - tedy přesněji řečeno podvodem či jinou tresntou činností (v minulosti to např. byla kolaborace s nepřítelem, dnes se nabízí tzv. divokáprivatizace), tak tady je možnost konfiskátů a to padni komu padni (jestli byl dotyčný disident či býval členem KSČ je jedno). Ovšem důležitým aspektem je promlčitelnost trestních činů a disponibilní důkazy. Vymáhání majetků z trestné činnosti je předmětem i mezinárodních únluv a insititucí (srv. Asset Rrecovery).