Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.01.2017 9:23:09 - laco

Chápu to dobře?

Petr Schnur, historik, sociální psycholog a publicista z Hannoveru:
„Co se Trumpa týče, mám pocit, že mnoho těch, kteří jeho volbu přivítali, protože mají prostě plné zuby lží, kteří odmítají žít ve virtuálním politicko-mediálním světě „slušných“ demagogů, občané, kteří se nesmíří s manipulací, politicky korektním vymýváním mozků a obecně bezduchou politikou bez hranic, očekávají rychlý obrat v americké politice. Nejsem si tím tak jistý, radil bych k opatrnosti. I kdyby Trump všechny body svého programu myslel vážně, je otázka, co mu „systém“ dovolí. Američtí prezidenti jsou de facto vyměnitelní, rozhodující je mocenský kartel složený z vojensko-průmyslového komplexu, bank a investičních fondů, který organicky prorůstá oblast politiky a fakticky ji ovládá.“ Chápu správně tu skutečnost, že výše popsaný princip volby amerického prezidenta se nazývá demokracie?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

02.01.2017 10:53:43 - Ing. Antonín Seďa
 Nevím, zda popsaný princip volby amerického prezidenta lze stoprocentně považovat za demokratický. Je to docela složitý a pro Evropana těžko pochopitelný způsob volby. Nicméně má svá pravidla, jejichž dodržování je sledována nezávislými sdělovacími prostředky a institucemi. To, že velký vliv na americkou politiku má vojensko- průmyslový komplex a finanční instituce je zřejmé. A týká se to nejen republikánů, ale i demokratů. navíc, na rozdíl od evropských zemí, je v USA prezidentský systém, kde má prezident rozhodovací moc a vládne i pomocí dekretů. Rozdílnost voleb v Evropě a v USA je značný, tak jako jsou rozdílné kompetence jednotlivých států i USA. Proto i pojetí demokracie je rozdílné. Nicméně demokracie je v americké společnosti velmi zažitá, protože tam jde  zespodu nahoru a nikoliv ze shora dolů, jako v Evropě. Takže o demokracii v USA obavu nemám, alespoň ne na lokální či státní úrovni. Poněkud se obávám o vlivu těch, kteří pomáhali a podporovali Donalda Trumpa v jeho předvolební kampani a kteří budou spoléhat na jeho loajalitu vůči svým podporovatelům.