lisabon
Dobrý den, lisabonská dohoda nebyla ratifikovana referendem po nezdaru tusím v irsku ( myslím že byly dokonce 2 referenda)a EU si tedy vymyslela že to budou ratifikovat jen vlady. Je to podle vás zpravné? Pri vstupu referendum bylo,a myslím si že by mělo byt i pri revizy základních dohod, moje otazka proc ČR nenapadlo u soudu to že obcani se nemohly vyjádřit ke strátě suverenity ČR v ramci EU ( suverenity myslím prava veta). A dá se stím ještě vubec neco delat nebo si politici muzou dovolit vse. Děkuji m. Holub
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
21.01.2017 16:33:35 - Ing. Antonín Seďa
Ano, máte pravdu, že Lisabonská smlouva nebyla nakonec ratifikovaná referendem. Já nechci obhajovat tento postup, protože si referendum v této otázce dovedu představit, ale vím, že tato smlouva byla velmi složitá. A po zkušenostech z referenda ve Velké Británii se ukazuje, že lze vše populisticky zneužít. V řadě případů byla Lisabonská smlouva pro velikost naší země prospěšná. Zároveň však reagovala na rozšíření EU a proto "upravila" a zjednodušila rozhodovací mechanismy. A opět lze použít blokační minoritu. Ovšem vše záleží na přístuou a spolupráci jednotlivých zemí. Hlasování o povinných kvótách pro uprchlíky nebo připravované hlasování o omezení držení zbraní ukazuje, že každý členský stát EU má své národní zájmy a proto nejsou zto se domluvit na rozumném postupu. Oosbně si myslím, že EU a EK schází více demokratičnosti, takže ano, zavedení práva veta by znamenalo, že musí docházet ke kompromisům a že je nutné se dohodnout. Také zvýšení pravomocí národních parlamentů či států je vítané. Tak jako zajištění a vtáhnutí občanů do rozhodovacích či alespoň doporučujících procesů. Ať již formou referenda pro závažné změny v EU či pomocí vyjádření se národních parlamentů. Nicméně jsem stále nezaregistroval ze strany EK nějakou sebereflexi na bezpečnostní otázky dneška či na kritiku EU ze strany občanů.