obrana
Dobrý den. V důsledku toho, jak se nový americký prezident o NATO, jak se chce sbližovat s VB, která vystoupí z EU. Nebylo opravdu dobré si zajistit obranu ještě jinak? Opět se teď mluví o zřízení evropské armády. Převažuje podle vás a pro vás argumenty pro nebo proti? Můžete svou odpověď zdůvodnit? A jste vůbec pro posílení výdajů na naši obranu? Neshledanou. Ben
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
27.01.2017 12:30:36 - Ing. Antonín Seďa
Jsem pro dodržování závazků, které ČR při vstupu do NATO přijala. Není to pouze fianncování 2%HDP na obranu, ale také budování svých vojenských schopností dle Čl.3 Washongtonské smlouvy či dodržování Čl.5 téže smlouvy. NATO i EU je naše záruka bezpečnosti. Nejsem pro budování nějaké nové evropské armády, ale jsem pro rozšíření a spolupráce armád členských států EU k zajištění společné bezpečnosti. Je třeba si uvědomit, že většina členských zemí EU je zároveň členem NATO. Co se týká zvyšování obranných výdajů, pak je třeba postupovat velmi opatrně z hlediska efektivity, transparentnosti a kontroly, kam ty peníze půjdou. Skokové navašování nikomu a ničemu nepomůže. Vždy každodročně není MO schopno utratit kolem 4 miliard korun. Nejinak tomu bylo i v loňbském roce. Na vině je nedostatek dlouhodobého a střednědobého plánování, nefunkční akviziční proces a změny priorit AČR za pochodu. Takže ano, podporuji postupné navyšování armádního rozpočtu na 1,4% do roku 2020 a osobně se domnívám, že by pak mohlo dojít opět k postupného zvyšování až na hodnotu 2% HDP do roku 2030. Ale opět zdůrazňuji, že je třeba utrácet finance efektivně a je třeba prioritně zvyšovat počet profesionálních vojáků a ne pouze nakupovat "zahraniční" techniku.