Mgr. Daniel Herman

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

08.08.2017 2:04:33 - kulmon

Polsko a Maďarsko

Je podle Vás v Polsku a Maďarsku demokracie v ohrožení a směřují tyto dva státy k autoritářským režimům a směřují na Východ, nebo naopak se jedná o legitimní oprávněné reformy vlád, kteří jen konají své předvolební plány, za které byli většinově zvoleni ve svobodných volbách? Názory politiků i politologů se rozcházejí, jaký na to máte názor Vy? Měla by ČR případně jednání těchto zemí odsoudit, nebo by bylo naopak příhodné se inspirovat a podobné reformy zavést i u nás? Ze strany EU a neziskových organizací jsou v Polsku kritizovány: reforma soudnictví, nový jednací řád Sejmu, novela zákona o právu shromažďovacím, zákon o televizi, zákaz potratů, omezení vlivu ekologických a neziskových organizací, povinné podíly národních potravin, odmítání některých bruselských byrokratických směrnic, odmítání uprchlíků. V Maďarsku: zákon o vysokých školách, omezení vlivů organizací, odmítání uprchlíků a některých směrnic EU a tvrdá kritika EU, postoj k Rusku. PS: Polsko je k Rusku velmi kritické.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

08.08.2017 10:00:39 - Mgr. Daniel Herman
Každá země má právo na způsob řízení společnosti podle svých vlastních pravidel. V demokratických zemích pochází vláda z výsledků svobodných voleb. Jestliže ale některé země dobrovolně vstoupily do širšího "klubu" dalších zemí, pak je ovšem třeba, aby respektovaly také pravidla tohoto "klubu". Pokud se to dlouhodobě a systematicky neděje, není něco v pořádku a je třeba vést vážnou debatu o formě budoucí spolupráce těchto zemí s ostatními partnery. To platí obecně, Maďarsko a Polsko nevyjímaje.