kraje
Paní ministryně, co jste zatím podnikla proto, aby byly kraje rovnoměrně osídleny? Aby vyšší životní úroveň u nás, se netýkala jen vybraných oblastí?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den, velmi děkuji za váš dotaz. Z pohledu Ministerstva pro místní rozvoj máme hned několik nástrojů, jak pomoci ekonomicky slabším regionům. Naše podpora z národních dotacích je zaměřena na obce do tří tisíc obyvatel. Malým obcím tak pomáháme například s výstavbou dětských hřišť, obnovou místních komunikací, či s demolicemi chátrajících domů, na které takto malé obce nemají ve svém rozpočtu dostatek peněz. Rovněž jsme zahájili dlouhodobý projekt RE:START, který velice kladně hodnotí i Evropská komise. Je zacílen na tři nejvíce strukturálně postižené regiony v naší zemi, tedy na kraje Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Ty se právě díky němu dočkají podpory v mnoha oblastech. RE:START je prvním takto rozsáhlým programem hospodářské přeměny hned tří krajů v historii České republiky a již nyní je vzorem i pro ostatní země EU. Pochopitelně také nesmím zapomenout na evropské fondy a především programy přeshraniční spolupráce, jejichž podpora je směrována právě do příhraničních oblastí, které mohou těžit z politiky soudržnosti Evropské unie. Na projekty, které sbližují obě strany, putují miliony eur. Existuje tedy velmi mnoho nástrojů, jejichž prostřednictvím přispíváme k tomu, aby naše regiony byly konkurenceschopné ve všech oblastech. Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj.