Co provedl Miloš Jakeš záslužného, že jste ho vyznamenal?
Odpoledne v Praze ještě paradoxně k 50. výročí událostí 17. listopadu 1939 vyznamenává předseda Mezinárodního svazu studenstva MSS se sídlem v Praze Josef Skála generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vyznamenal ho celý mezinárodní sekretariát MSS, já v jeho přítomnosti plnil přijaté usnesení, to za prvé. Vyznamenal ho už dva dny před 17. listopadem 1989, to za druhé (protože 17. listopadu jsem naopak já přebíral v Karolinu medaili OSN "For Merits", tedy "za zásluhy" o naplňování cílů OSN). Zatímco v řadě jiných otázek se ve více než třicetičlenném mezinárodním sekretariátu, v němž jsme my, komunisté, byli v menšině, někdy hledala shoda docela obtížně, v daném případě byla bez sebemenších výhrad od samého počátku, to za třetí. Pro všechny mé kolegy bylo směrodatné jednak to, že politika strany a Národní fronty, reprezentovaných vyznamenaným, usilovala o mírové řešení mezinárodních otázek a sporů, zajišťovala dostupné vzdělání všech stupňů bez ohledu na rodinné příjmy, podporovala emancipaci bývalých kolonií a řadu dalších cílů, souznějících s většinovým krédem světového studentského hnutí, to za čtvrté. Svou roli hrál i fakt, že vyznamenaný byl po řadu poválečných let velmi aktivním účastníkem mládežnického hnutí a jeho mezinárodní spolupráce (včetně kupř. světového festivalu mládeže a studentstva v Praze), to za páté.
Většinu členských organizací MSS tvořily celonárodní studentské svazy ze zemí, kde se vysokoškolákům o podmínkách, jaké měli v naší zemi, ani nesnilo. Jak co do dostupnosti vzdělání, aniž se na ně museli zadlužit až po uši a většinou i přivydělávat desítky hodin týdně, tak co do poměru státní moci k legitimním požadavkům, neřkuli protestům akademické mládeže. Desítky studentů za ně schytaly tresty vězení v délce celých roků i před osmi lety a v Británii, ikonické to "kolébce demokracie". Na tom nic nemění ani mlčení české "presstituce". Zatímco u nás byl "mrtvý student na Národní" provokačním švindlem, dějiny desítek jiných států se hemží i spoustou studentů, povražděných státní mocí skutečně.
Pokud jde ovšem o to, nač se ptáte, vyzradím Vám i jedno příznačné tajemství. Za medaili pro Miloše Jakeše tehdy vehementně lobbovalo i bezprostřední okolí M. Gorbačova. Byla to, jak se ukázalo už krátce nato, jedna z mnoha součástí jeho křivácké habaďůry.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE