Podle vašeho ministra je ve zdravotnictví vše v pořádku
Proč ale pak chybí lékaři? Mluví se hlavně o menších městech,ale to už dávno neplatí. Nejsou třeba ani v Praze - např. zubaři. Proč dochází k výpadku léků? Jestli je nějakých léků málo, proč jednoduše není povinnstí výrobce v takovém případě zastavit export do zahraničí? Opravdu myslíte, že je vše v pořádku, a že naše zdravotnictví není v krizi, která už trvá řadu let a pořád ne a ne skončit? Jak to, když se státu tak daří. Neměl by také dbát na to, aby fungovali základní služby? K čemu nám je třeba nějaké Čapí hnízdo, když je nedostatek lůžek v nemocnicích?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
13.09.2019 11:17:51 - prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Dobrý den, děkuji za Váš zájem. Dostupnost léků na českém trhu je nyní již řešena zákonem, který je v procesu schvalování. Došlo ke zlepšení financování lékařských fakult, aby mohly přijmout více studentů, ale není možné snižovat kvalitu výuky, a tím nikdy nedostudují všichni, kteří byli ke studiu přijati. Zlepšení situace , o kterou se tato vláda snaží, bude však vidět až za několik let (délka studia, postgraduální vzdělávání). Zdravotnických lůžek není takový nedostatek, ale je třeba dále pracovat na lůžkách/pobytech sociálních, které již však patří do gesce Ministerstva práce a sociálních věcí. Na těchto lůžkách se může hradit z veřejného zdravotního pojištění pouze zdravotnická péče. Do primární péče se přidaly i finance, ale přesto existují i v Praze obvody, kde není praktický lékař. Nedostatek lékařů a zdravotních sester se zmírnil, ale regionálně nebo v některých oborech trvá. Výbor pro zdravotnictví se tomuto tématu opakovaně věnuje a v posledním 1.5 roce se situace zlepšila. Přikázat výběr oboru, či regionu však nelze, záleží na každém člověku, tak jako v jiných oborech, aby si vybral, kde a v jakém oboru chce pracovat.