Není dobře, že se promořujeme?
Dobrý den, nikomu nepřeji nic zlého, ale není to dobře, že se promořujeme? Přijde mi, že státy, kde bylo hodně nakažených na jaře, jsou na tom teď lépe, protože se už promořili. Ano, lepší by bylo, kdyby tu žádný virus nebyl. Ale když už tu je, je podle mě třeba se s ním naučit žít. Také nevěřím tomu, že nás spasí vakcína, protože si myslím, že všechny viry mutují a když se očkujete proti jednomu, před jeho mutací vás to neochrání - jako to je třeba u očkování proti chřipce. Nebo to vidíte jako lékařka jinak?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
31.10.2020 20:33:06 - prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Dobrý den, děkuji za dotaz. Na jaře výraz promořování rozpoutal debatu o významu slova, ale zcela správně jej popisujete. K promořování dochází, jak vidíme z denně zveřejňovaných počtů pozitivně testovaných osob. Všechna preventivní opatření , která se doporučují ( rouška, rozestup mezi lidmi, mytí rukou, snížení možných kontaktů..) je prováděno se zřetelem na ty pacienty, kteří, bohužel, prodělávají těžší a těžký průběh nemoci. Těm je třeba poskytnout odpovídající péči, ke které patří i péče na specializovaném oddělení ( jednotce intenzivní péče). Původce chřipky skutečně mutuje, ale proto také je nyní očkování tetravalentní vakcinou, která poskytuje vyšší míru ochrany než vakcíny, které se aplikovaly před lety. Koronavirus se chová jinak, alespoň podle toho, co zatím víme z validních zdrojů. Obecně: očkování patří k nejúčinnějšímu způsobu prevence infekčních nemocí.