prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.

  • BPP
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.12.2020 14:10:36 - Slonková Katka

Mutace koronaviru

Byla jen otázka času, než koronavir zmutuje a podle mě jako úplného laika bude mutovat dál stejně, jako třeba chřipka. Zajímalo by mě, zda testy rozeznají, jakým typem jste nakaženi v případě, že vyjde pozitivně. A taky to, jak je to s očkováním. Když se nechám naočkovat, tak to bude na všechny typy – mutace nebo pro každý typ bude třeba jiné očkování? Nedopadne to ve finále prostě tak, že se s covidem budeme muset naučit žít úplně stejně, jako jsme se naučili s chřipkou? Děkuji za odpověď a přeji klidné Vánoce a hodně zdraví do nového roku. Slonková

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

27.12.2020 21:51:11 - prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Viry  jsou  původci řady onemocnění. Koronaviry byly objeveny v polovině 60. let, zatímco původce chřipky známe téměř 100 let( patří mezi RNA viry, do čeledi Orthomyxovirae). Původce chřipky známe  pochopitelně lépe než koronaviry a víme, že existují  základní tři typy - A,B,C. Typy A a B jsou považovány za  původce hromadných nákaz a jejich podtypy (subtypy) se téměř každoročně mění. Není tedy známo, který subtyp vyvolá chřipkové onemocnění příště, proto proběhl velmi  intenzivní  výzkum a vývoj protichřipkových vakcin tak,  aby bylo možné postihnout několik subtypů viru, které byly příčinou předešlých pandemií.Několik čísel  pro přehlednost   a úplnost: V letech 1995 -1996 bylo při chřipkové epidemii postiženo akutním respiračním onemocněním asi 11% obyvatel České  republiky. Dle ověřitelných databází bylo během sedmi  týdnů nahlášeno přes 90 000 komplikací chřipky a statistiky udávají, že došlo k více než 12 000 úmrtí. Koronaviry  jsou známy jako původci onemocnění u lidí a různých druhů zvířat včetně ptáků a savců. Primárně napadají dýchací a trávicí trakt,  šíří se tedy  buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem ( špatná  hygiena, nemytí rukou  po použití toalety a podobně).V současné  době je známo 7 typů  koronavirů, které způsobují onemocnění lidí.
Od roku 2002 byly objeveny dva koronaviry, které  původně způsobovaly onemocnění zvířat, bohužel, byly přeneseny na člověka: SARS-CoV (2002; Betacoronavirus-Sarbecovirus) a MERS-CoV (2012; Betacoronavirus-Merbecovirus). Tyto typy způsobily onemocnění, která nebyla hromadně v ČR diagnostikována.Minulý rok však přinesl změnu i pro nás, protože nový coronavirus 2019-nCoV, který byl objeven u nemocných pneumonií ve v Číně,  má blízký vztah k SARS-CoV, geneticky patří k rodu Betacoronavirus, podrodu Sarbecovirus.Tento beta-koronavirus je  původcem nemoci označené  COVID 19, jejíž pandemii již 9 měsíců  vzdoruje prakticky celý vyspělý svět. Mutace viru byla očekávaná, virologové virus zkoumají, denně se  ve světové  literatuře  objevují  nová  sdělení a  informace. Jak bude která mutace závažná, se  nedá bez podrobných informací předpovídat.
Dnes začalo očkování proti beta koronaviru- je třeba  připomenout, že očkování (obecně) je zachráncem milionů životů  ve  20. století (tetanus,tuberkulóza, spalničky  a další).Zatím máme pro Evropu  schválen/povolen  jenom  jeden typ vakciny (obsahuje molekulu označovanou jako mRNA s instrukcemi k vytvoření bílkoviny, která se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2), v nejbližších dnech budou (doufám) schváleny další.

Před očkováním jenom připomínám důležité upozornění: Osoby s akutním horečnatým onemocněním nesmí  být očkovány nejméně do 2 týdnů po úplném vyléčení.