Očkovací vakcína
Virus chřipky i koronavirus patří mezi RNA viry. Proti viru chripky se očkuje už cca 60 roků.1) Proč se za 60 roků nepodařilo vyvinout mRNA vakcínu účinnou proti všem mutacím viru chřipky, když se to podařilo za pár týdnů u SARS CoV-2? A vyvíjí se taková mRNA vakcína proti viru chřipky aspoň nyní?
2) Po 60 letech každoročního očkování proti chřipce se stejně nepodařilo virus chřipky vymýtit. U koronaviru se to ale podaří?
Děkuji za odpovědi.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
07.01.2021 20:42:35 - prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Výzkumem vakcin se zabývají desítky významných světových laboratoří, Vaše dotazy jsou jistě na místě, ale výzkum je tvrdá, seriózní práce a jistě by všichni výzkumníci byli rádi, kdyby se jejich cíle splnily, ale reálná situace je často jiná než předpoklady. Původce chřipky je skutečně měnlivý ( jednotlivé subtypy se mohou různě mixovat, )první vakciny proti chřipce měly nižší účinnost právě kvůli variabilitě subtypů.Virus chřipky ani jné viry spíše nevymýtíme ( zrovna tak máme stále spalničky, plané neštovice a další...). Očkování je vysoce účinnou preventivní ochranou nejenom očkovaných osob, ale při určitém procentu proočkované populace i těch, kteří se očkovat nemohou. V současné době se zdravotníci snaží zvládat nápor nemocných, zvládnout očkování podstatné části populace, což doufáme, že se podaří a situace se výrazně zklidní.