Vztahy s Ruskem a dalšími autoritářskými režimy
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se budete chovat k autoritářským režimům, jako je Rusko, Čína, Kazachstán atd. Teď nás Rusko označilo za druhého největšího nepřítele. Možná, že až bude nová vláda a nový prezident tak budeme i první před USA. Ale je to dobře? Často říkáte, jak patříme na západ, tak proč se nemůžeme ve vztahu k Rusku chovat jako Německo nebo Francie? Pokud budeme mít takto vyostřené vztahy s Ruskem, tak to jen poškodí obchodní vztahy s Ruskem a Německo s Francií místo na trhu po nás krásně zastanou. Prosazujete havlovskou diplomacii lidských práv i otvírání dveří exportérům mimo EU, ale většina těch zemí, Rusko, Čína, ale i většina zemí v Asii či Africe jsou autoritářské režimy. Mimochodem kancléřka Merkel i francouzský prezident jednali s ruským i čínským prezidentem častěji než náš prezident, který je nazýván za proruského a pročínského. I to, že Německo a Francie nevypověděli žádného diplomata dokazuje že nechtějí naštvat Rusko, což řekl za EU i Borrell.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
21.05.2021 12:01:22 - Mgr. Karel Krejza
Dobrý den, Rusko je naštvané, protože jsme mu rozbili rezidenturu špionů v ČR. Ale k otázce Rusko a Čína jsou země prostě jiné svými hodnotami.Nemá cenu jim cokoli vštěpovat, hlavně nevyvážet demokracii. K tomu si musí společnost dozrát sama. Pokud zůstává jen u diplomatických "přestřelek " a silných prohlášeních a je to vzájemné, tak je to řekněme v "pořádku". Na straně druhé máme spolu obchodí vazby, které zatím nikdo netrhá. Jen pro Vaši informaci třeba Škoda prodá v Rusku 80 tisíc aut ročně. My, celá EU zase bude Rusko a Čínu potřebovat kvůli vzácným kovům, bez kterých se neobejde přechod na zelenou energetiku. řekněme tedy, že se vzájemně držíme v šachu. Ale i tak spolu můžeme koexistovat. s pozdravem