Mzdy
Dobrý den pane Nytro, zajímá mě, zda když řešíte mzdu, máte přehled o tom, kolik lidí dělá v ČR za minimální mzdu? A co říkáte na to, že řada lidí oficiálně za minimální mzdu a zbytek dostává tzv. na ruku? Podle mě je to nevýhodné jak pro ty lidi, ale oni často nemají na výběr, protože s tou prací to není tak růžové, jak vy politici většinově tvrdíte, ale i pro stát. A neřešily tento problém aspoň částečně zaručené mzdy? Opravdu bylo nutné je rušit? Možná to prospěje zaměstnavatelům, ale co zaměstnanci? A poslední otázka, kdy se dočkáme platů jako mají třeba v Německu nebo v západních zemích?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Praxe, kdy se lidé nechají zaměstnat za minimální mzdu, přičemž zbytek dostávají „bokem“, je opravdu nevýhodná zejména pro ně, což se projevilo v době covidu a projeví se také v době jejich odchodu do důchodu.
Otázka (ne)zaměstnanosti je složitější. Jednoduchým pohledem na čísla dojdu k závěru, že každý, kdo chce pracovat, práci najde. Tak jednoduché to ale není, vím o problémech s hledáním práce zdravotně hendikepovaných, případně osob v předdůchodovém věku. Na druhé straně je to ale taky neochota změnit obor, případně za prací cestovat.
A k tomu vyrovnání platů - termín opravdu neznám, nejprve musíme srovnat produktivitu práce (není to jen „pracovní výkon“ zaměstnanců, ale i kvalita managementu a další faktory), a až pak můžeme přemýšlet o srovnání platů se západními zeměmi.
S úctou Zdeněk Nytra