Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

07.01.2025 16:23:35 - laco

Krádež a demokracie

Jeden ze spolupracovníků prezidenta naší republiky a představitel demokracie přinejmenším v Praze, Mgr. Ondřej Kolář, publikoval na Parlamentních listech příspěvek s titulkem "Bojovat s Ruskem se dá i tak, že mu budeme vykrádat inteligenci". Myslíte si, že by pojem "krádež" měl patřit k praktikám demokracie? Jsem již postarší, ale stále si pamatuji, jak nás učili, že krást, podvádět a lhát se nemá. V této společnosti to asi již neplatí.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

08.01.2025 6:07:44 - Ing. Antonín Seďa
 Děkuji za dotaz. Než odpovím, dovolím si krátký komentář. Jsem také pamětník a pamatuji si na heslo z dob reálného socialismu: Kdo nekrade, okrádá rodinu. Toto povědomí zůstalo v naší společnosti i po listopadu 1989. Dokonce zde působili vrcholní politici, kteří umožnili rozkrádání státu ve velkém. A přes všechny deklarace o boji proti korupci jsme za tu dobu nestihli ani upravit trestní řád tak, aby umožňoval "nahlašování" korupčního chování bez trestu. Takže v současné době tu máme stále korupční kauzy a zlodějiny ve velkém. Prostě slova našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka: Nebát se a nekrást, si bere za své toliko hrstka českých politiků.A nyní k vlastní otázce. Nemyslím si, že O.Kolář myslel pod pojmem "vykrádat ruskou inteligenci" kradení. Pouze upozornil na skutečnost, že bez inteligence se žádný národ neobejde. Mimochodem "odstraňování" a zastrašování intelegence jsme si zažili v padesátých a v šedesátých letech minulého století v naší zemi bohatě. Ale nemusíme chodit daleko, vždyť toto "vykrádání inteligence" se děje dnes a denně u nás i v zahraničí. Nástrojem je legální migrace a azylová politika v evropských zemích či zelené karty v USA. Ptám se, kdeby byli dnes Spojené státy Americké, pokud by po 2.světové válce "nehostily" vědecké kapacity či pokud by stoply příchod odborníků z osttaních států. V ČR dnes existuje také "vykrádání inteligence", a to z Ukrajiny či ze sousedního Slovenska.Základním problémem O.Koláře v jeho úvaze je jeho ideologický postoj vůči Ruské federaci. Protože samotné kroky nejen jeho TOP09, ale celé koaliční vlády jdou opačným směrem a naopak přijímají taková opatření, které "vykrádání ruské inteligence" znemožňují.
Na závěr si dovolím ještě jednu obecnou poznámku. "vykrádání inteligence" , chcete-li mozků se děje všude na světě a má povětšinou ekonomické nebo politické pozadí. Je třeba si uvědomit, že každý národ, pokud chce být úspěšný, si musí svoji inteligenci chránit a hýčkat. Protože je motorem rozvoje společnosti a nositelem kulturního a historického dědictví. Proto je důležitá podpora vzdělanosti, podpora vědy, výzkumu ,vývoje a inovací.