Demokracie není samozřejmost
Děkuji za odpověď na můj předchozí dotaz. Zajímal by mě Váš názor na následující otázku: Jak může volič v reálných podmínkách našeho světa učinit skutečně kompetentní rozhodnutí ohledně toho, kterou stranu či politika zvolí? Nedělejme si iluze. Informace, které máme k dispozici, jsou nepřesné a kusé, a pracující člověk nemá čas si vše dopodrobna zjišťovat a ověřovat, natož pak být ekonomem, politologem, sociologem v jedné osobě. Demokracie se tak stává vládou nepoučených, kteří svou volbou mnohdy nevědomě maří své vlastní zájmy, když na zodpovědná místa dosadí osoby nevalného charakteru či osoby neschopné. Vidíte nějaké řešení?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Být aktivním občanem není samozřejmé ani snadné - prostě to chce zájem o věc. neplout s proudem vulgárního hnoje šířené bulvárem a podléhat panice která se používá k emoční manipulaci.
Znamená to číst progranmy a filtrovat fakta od bludů a lží. Nutně to nemusí být na expertní úrovni, ale když si vybírám podle reklamních triků, tak si pak nesmím stěžovat na výsledek.
Kompetentní občan je základem a bez kompetence je i přímá demokracie jen prostor k manipulaci. U forem demokracie také platí princip subsidiarity - retedy rozhodovat tam kde je to ještě efektivní.