Mgr. Miroslav Nenutil

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,09. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

06.02.2013 9:47:54 - gabinahatasova

Lze se v Parlamentu domluvit?

Mohu se zeptat, zda i vy jste podpořil ústavní stížnost proti Zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi? Zajímalo by, jakou šanci dáváte tomu, že ÚS zákon zruší, nebo co je cílem stížnosti? Předpokládám, že chcete, aby se zákon projednával znovu. A ještě jedna věc, nemyslíte, že se v poslední době obrací politici na ÚS stále častěji? Nemyslíte , že to něco vypovídá o jejich osobě a schopnosti vykonávat funkci? Proč se proboha nejste schopni rozumně domluvit než zákon schválíte. Politika by měla být i uměním kompromisu. Pak se napadá volba prezidenta, amnestie a nyní restituce. Neospravedlňuji zákony, ale podle mě je katastrofální morálka v Parlamentu, a tu bohužel ÚS nezmění….

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

21.03.2013 16:34:16 - Mgr. Miroslav Nenutil

Stížnost předkládanou Věcmi veřejnými jsem nepodepsal, protože jsem nebyl přesvědčen o tom, že je zpracována správně. Další vývoj ukázal, že moje pochyby byly opodstatněné. Samozřejmě nesouhlasím s takto přijatým zákonem, a tak jsem čekal, až právníci ČSSD předloží kvalitnější stížnost. To se stalo, ale iniciativy se prý v rámci urychlení chopili poslanci. Uznávám, že v poslední době se stížností k Ústavnímu soudu podává víc než jindy. Pokud se ale schvalují zákony zásadního významu sice s těsnou podporou Poslanecké sněmovny, ale s výrazným nesouhlasem velké části občanů, je nutno nechat soud rozhodnout, zda skutečně nejde o porušování základního zákona.

Nemyslím si, že počet stížností je nějak úměrný s kvalitou práce zákonodárců. Často jsou přijímány zákony, které nejsou diskutovány s opozicí. Pokud se ale přijímají opatření, jejichž následek má vliv ne jen na pár let, ale dokonce na celé generace, a navíc s výrazným nesouhlasem veřejnosti, je snad naší povinností udělat vše pro to, aby se potvrdila nebo vyvrátila podstata zákona.

Z mého předchozího vyjádření vyplývá, že Vaše přání, abychom se tady v Parlamentu nějak rozumně domluvili, je spíše z říše snů. Aby se lidé domluvili, musí být ochota obou stran. Pokud ale současná vláda a těsná většina pravicové koalice v Poslanecké sněmovně vystupuje z pozice síly, ukazuje, že o domluvu nestojí.

Způsob jednání v Parlamentu určují voliči tím, že sem poslance a senátory volí. Je tedy i na Vás, abyste svým hlasem poslala do Parlamentu lidi slušné, tolerantní a znalé věci.