Proti nesvobodě a lži
Dobrý den, vím, že jste se na téma ,,Palach-Grebeníček" vyjádřil již hodně, přesto by mě zajímala jedna věc. proč, když se domníváte, že ,,Jan Palach byl významný podporovatel Alexandra Dubčeka a reformních komunistů,“ proč podpoříte zákon o významném dnu Jana Palacha, který je vnímán významně právě proto, že je považován za boj proti komunismu? A ještě jedna otázka, viděl jste na HBO nedávno seriál Hořící keř - odvysílali zatím dva díly ze tří. A pokud ano, co si o něm myslíte? Děkuji za odpovědi a přeji příjemný víkend
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Příběh Palachův je smutný a neměl by být špiněn a pozůstalí drásáni. Mějme úctu nejen k symbolice jeho oběti, ale také k zmarněnému mladému životu. Tady sbírat politické body by bylo opravdu nízké. Pokud má být vyhlášení palachova svátku v kalendáři opožděnou pietou, Na jeho činu by se neměla přiživovat žádná ideologie, téma by nemělo sloužit vykladačům jeho odkazu k maskování vlastních skutků.
Nesluší se přít se zda byl Palach antikomunista a nebo jen protestoval proti komunistické normalizaci a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Pamatujeme si přeci jak se minulý režim s symboliky Palachova úmrtí bál a zakrýval celou kauzu. 20 let se nesmělo o Palachovi mluvit, teorii o studeném ohni později vymyslela STB, aby zlehčila jeho čin.
Nesnažme se dělat z Palacha vyznavače komunismu (to by byla absurdní konstrukce) ale sani hloupou oběť nějakých štváčů a raději Že protestoval jen proti okupaci Československa ? Srpen 1968 byla krajním výrazem tehdejší moci s centrem v SSSR - takže pokud Palach protestoval proti nástupu normalizace po okupaci, tak protestoval logicky i proti totalitním poměrům. Možná byl socialista, ale s duchem normalizační husákovské kompartaje podřízené Moskvě, neměl nic moc společného. I proto se největší protirežimní demonstrace se konaly právě v lednu 1989, v době dvacátého výročí Palachova činu.
Také jsem se zúčastňoval těch horkých dní v roce 1989 a dobře si pamatuji jak společnost toužila po změně, po které nejspíš toužil i Jan Palach. Mnozí si ylsei i na socialismus ale bez oné tupé represe, která zabetonovala kde co. Svátek nechápu osobně jako antikomunistiucký - spíše se váže na jakoukoliv nesvobodu a proti té musí být i KSČM..
Tehdejší režim stál na mocenském monopolu od kterého se dnešní KSČM distancuje, kritičtí jsme i k faktu a důsledkům okupace která byla důsledkem mocenských poměrů ale také v rozporu s mezinárodním právem. Takže vést spor o subjektivní důvodovou zprávu tímto způsobem nám opravdu nepomohlo. V době výročí Palachova úmrtí jsou podobné spory podle mne prostě necitlivé.
P.S. film "Hořící keř" jsem na HBO viděl (tedy zatím jeho dvě části)