Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.02.2013 18:29:33 - tipik

Připomínat není uctívat

Pondělní happening k 65. výročí komunistického převzetí moci v bývalém Československu svolaly protikomunistické občanské iniciativy na 17. hodinu. A opět na Staroměstské náměstí v Praze.

Naopak uctít památku prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda se zítra chystá na Olšanských hřbitovech pražská KSČM a Svaz mladých komunistů Československa.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

24.02.2013 18:57:20 - Ing. Jiří Dolejš

Pro KSČM jako stranu je distance od zneužívání moci za minulého režimu jasná programová záležitost. Zítřejší připomenutí 65. výročí událost února 1948 má tedy pro nás charakter  uvědomění si historické události v jejím objektivním hoistorickém kontetu. Kdo nepochopí dějiny, je odsouzen  opakovat minulé chyby.

Už v minulých stanvoiscích k únoru 1948 KSČM připomněla že tehdy šlo o první pokus o socialismu, ale pozamenaný monceským monopolem. Režim nabídl  sociální oistoty, ale bohužel i degeneraci a poškození samotné myšlenky socialismu. V únoru 1990 dokocne Rudé právo zveřejnilo prohášení strany o distanci od nedemokrtaickéhoupevňování stalinského modelu.

Ano, lidé po václe chtěli změnu a mylšenka sociálně spraveldiv společnosti byla tehdy běžná. Edvard Beneše mluvil o demokracii socializující, v linii rozvíjení košického vládního programu byl obsažen koncept  československé, pluralitní cesty k socialismu, který byl ale později opuštěn..

Mohu ocitovat Pavla Tigrida který o únoru 1948 napsal, že šlo o legální převzetí  moci specielními prostředky - samozřejmě o těch legálních ale specielních prostředcích mohou bádat historikové (nátlakové akce v ulicích, akční výbory v strukturách národní fornty, pronikání do mocenských složek atp.).

Co je podstatné že změny tehdy příinesly emancipaci i represi. Nakonec mnohá očekávání nebyla naplněna  a lidé se odvrátili od tehdejší KSČ i od režimu. Je to memento nejen pro nás a samozřejmě je to důležité, pokud se kdy chceme vážně o idejích nového, poučeného sociaiismu bavit. Názory našich členů i sympatizantů mohou bt samozřejmě pestré ale toto je společný a platný základ  přístupu KSČM.