Ekonomická integrace je objektivní
Přeji pěkné odpoledne soudruhu poslančemám k Vám dotaz ohledně pravomocí a skutečné funkce Evropské centrální banky. ECB zízkala nebývalé pravomoci v oblasti určování úrokových sazeb a navíc může diktovat zemím eurozóny daňovou a výdajovou politiku, ECB zízkala možnost prakticky ovlivňovat financování jednotlivých vlád v celé eurozóně. Každá zem, která bude chtít pomoci od ECB, musí splňit její podmínky, které se rovnají - mám pocit-jistému ekonomickému zotročení žádající země. viz Řecko, nyní i Španělsko a Irsko. Po vytvoření bankovní unie se stala(velmi jednoduše) ECB tou, která dohlíží a reguluje všechny banky v eurozóně. Brusel chtěl, aby Evropská centrální banka měla možnost býti regulátorem i nad zeměmi které Euro zavedeno nemají. Přiznám se, že nevím jak jednání ohledně této věci zkončilo.)) Vzhledem k tomu mám velké obavy z přijetí jednotné měny Euro. Být pod diktátem čehokoli a kohokoli, kdo soustřeďuje tolik moci, i když na první pohled nenápadné, nemůže zkončit nikdy dobře, jak mnohokrát historie dokázala. Mimo to, už samotné posilování pravomocí a moci celkově, pod záminkou řešení v tomto případě ekonomické krize EU, je celkem špinavá hra, která byla v historii sehrána již několikrát a vždy na úkor krize, s cílem vládnout a diktovat.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Co je reálné ? Především je franfurtská centrální banka institucí měnové unie. takže nediktuje ani daňovou ani výdajovou poltiku. Věnuje se emisi eura a s tím spojené ceně peněz (úrokům). Je tu už dáno, nevzniká s bankovní unií, která je stále jen vizí - v podstatě už s EU vznikl Evropský měnový institut, který se v roce 1998 přeměnil na ECB. A ppní úlohy normální centrální banky (jako v USA je Fed). Neplést ani s eurovalem. ECB i ESM slouží především eurozoně a přijetí eura není pro nás aktuální..
Pokud jde o regulaci ve finančním sektoru a funkce dohledu na území EU, tak opět se předem neděsmě diktátem - jsou tu i nadále národní regulátoři, ale na evropské úrovni probíhá adekvátně problému integrace jejich činnosti Je tu EBA (úřad pro banky), je tu EBC (bankovní výbor, neplést s ECB), výbor dhlížitelů (ECBS) atd. Integrace dohledu probíhá mezi sektory a také mezi státy - nemá smysl bojovat s integrací z nějaké proviční optiky (před tímse neschováme útěkem do minulosti) ale kvalifikovaně usilovat o optimální tvar kompentecí jednotlivých složek.
Součástí možného vzniku bankovní unie není jen integrace regulátorů a dohledu, ale také společná ochrana klientů, zpevňování obezřetnostních pravidel a také otázka sbližování přístupu k zdanění v této olasti (bankovní daň popř. zdanění finačních transakcí). Finace jsou nadnárodní, tudíž je logické že i pravidla je lépe rpodazovat jako nadnárodní. Ekonomická intergaceje prostě objektivní věc.