Nový volební zákoník - Méně demokracie, více korupce
Pane předsedo,docela by mně zajímalo, jestli máte nějaký konkrétní návrh, jakdostat malé strany do sněmovny jinak než nyní, tedy hranicí 5procent ? Patrik
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Zatím se musíme přizpůsobit stavu, který je. Ale dodávám:
Méně demokracie, více korupce – říká o novém volebním zákoníku předseda KDU-ČSL (článek k tématu)
Praha: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek kritizuje vládou projednávaný návrh věcného záměru volebního zákoníku. Navržené změny jsou podle něho nekoncepční a stávající stav ještě zhorší.
„Nejhorší systém máme pro volby do Poslanecké sněmovny. Ty byly pokřiveny v období opoziční smlouvy a následně upraveny Ústavním soudem. Nerovnost hlasů potřebných k získání mandátu v jednotlivých obvodech je přeci alarmující. A přesto – tento systém nechává vládní návrh zcela nedotčen,“ upozorňuje předseda KDU-ČSL. Za účelové ustanovení považuje Pavel Bělobrádek pětiprocentní klauzuli pro každou ze stran volební koalice: „Velké strany se tak snaží menším stranám omezit možnost vytváření volebních koalic. Proč tuto klauzuli navrhuje ministr za ODS, je z hlediska politické taktiky pochopitelné. Souhlas TOP 09 a VV bych ale považoval minimálně za politicky neprozíravý. Lidovci mají na rozdíl od parlamentních nováčků dlouhou zkušenost s tím, jak se velké strany snaží minimalizovat vliv těch menších. “ Velké nebezpečí pak vidí lidovecký předseda ve snížení příspěvku za volební hlasy z dnešních 100 Kč na 30 Kč. Podle jeho názoru to povede k ještě většímu sepětí stran s lobbisty a korupčními kruhy. „Navrhovatelé jakoby stále nechtěli rozumět tomu, co je u nás největším zdrojem korupce. Cesta k úsporám v rozpočtu vede přes zastropování výdajů na předvolební kampaně, přes omezení výše jednotlivých sponzorských darů pro politické strany a přes nekompromisní vymáhání detailního vyúčtování předvolebních kampaní. Vládní strany, jakoby se po této cestě k ozdravění české politiky zdráhaly vydat,“ uvedl Pavel Bělobrádek. Předseda KDU-ČSL se podivil také nad tím, proč novela ponechává drahý systém dvoudenních voleb, když v sousedním Německu stačí jen jeden volební den. „Jestli je vládní koalice vedena především snahou ušetřit, tady se jí naskýtá ideální prostor. Když v jeden den stačí odvolit Němci, nevidím důvod, proč by to měl pro Čechy problém,“ uzavřel Pavel Bělobrádek.