Možnosti státu
http://www.verejnydluh.cz/ Dobrý den pane Dolejši. Na přiložené stránce, vpravo nahoře, jsou tři položky příjmu státu, pokud budeme tato čísla považovat alespoň za přibližně pravdivá, tak podle mého názoru by největší číslo mělo být v "Příjmu státu ze zisku firem". Pokud toto neplatí jsem pro znárodnění největších podniků. Jinak nám střední třída zmizí definivně v propadlišti dějin. Co by podle Vás mělo být největším příjmem státu? Děkuji za odpověď.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Na adrese www.verejnydluh.cz běží čísla o pohybu v jednoltivých položkách, tedy stav k dubnu t.r. Samozřejmě jde o modelový propočet (určitý zjednodušený vzorec) reálná on-line čísla znají jen správci konkrétních účtů státu, ale pro hrubou představu to stačí. Pokud je hospodaření veřejnéhos ektoru deficitní, dluh narůstá - otázka je jen jakým tempem. Záleží samozřejmě také na způsobu splácení, tedy dluhové službě.
Pokud bych chtěl snížit dluh, musel bych zastavit deficity a zrychlit splácení dluhu. Okamžitě je to nereálné, současná vláda se zaklínala nulovým schodkem v roce 2016 ale už ví že to nedodrží. Pokud bych chtěl zvýšit příjmy, tak nestačí zvýšit daně, ale také by musel růst zdańovaný základ, tedy růst ekonomika. proto je v recesi problém zvyšovat jakoliv daňovou zátěž.
Největší objem dańových čříjmů pochází z nepřímých dnaí (DPH a spotřební daně), dále pak z mezd. Zdanění příjmů firem dělá u nás ročně cca 120 miliard. v cca bilionovém rozpočtu. Pokud ybste chtěl podíl z dividend, tak ty na základě rozhodnutí akcionáře dostává podíálník. Lze tedy jen u státních friem jako je ČEZ. V těchto hubených letechse také tak děje.
Pokud byste chtěl koupit zpět do státních rukou podíly v zprivatiztovaných firmách, tak to by byl především výdaj - stát ve velké privatizaci získal výnosy v rozsahu stovek miliard, dnešní prodejní cena poídlů fungujících podniků může být vyšší. Stát ty peníze nemá, musele by si na takové znárodnění půjčit (kromě souhlasu majitele s kontraktem) a postupně splácet.
Proi úplnost : Konfiskace majektu by byla bez úplaty, ale připadá v úvahu jen v rámci zákonných důvodů - prokázané kriminální okolnosti. Což zase předpokládá důkazy v soudním procesu. V podstatě stát má aktuálně k dispozici přiměřené (nejdoucí proti růstu) přerozdělené dańového břemene - např. větší progrese- a dobře cílené veřejné investiice.