Situace ve zdravotnictví
můžete mi prosím sdělit kam jdou všechny peníze ze zdravotnictví??P.Heger má pocit,že platíme málo,tak se snaží i za obyč.plomby platit.Nevím,ale zdravotnictví zde již funguje jako špatný servis a mnoho lidí laiků ví,že pokud lidé nebudou mít zdravý chrup,že od toho vzniká mnoho dalších nemocí.Jinak snad už zdravotnictví ministr zeštíhlil natolik,že za chvilku nebude už komu dávat peníze.Ale je dost lékařů v parlamentu,ale asi zapoměli mnohé a tak přikyvují a proč ne.Ale prosím dělník,když vyrobí zmetky musí to zaplatit,ale kdo potrestá sněmovnu za ty zmetky,které tam plodí??
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Jak je to s penězy ve zdravotnictví ? Výdaje na zdravotnictví v ČR dosahují cca 7,6% HDP - absolutně to je cca 300 miliard korun, Cca 220 mld z toho protéká přes sedm zdravotních pojišťoven (hlavní je VZP). Spoluúčast pacientů činí již 15-17%. Výdaje domácností za zdraví jsou dnes cca 50 mld korun (polovina z toho jsou dopaltyk za léky, 5 mld jsou egulační poplatky). Samozřejmě rostou invesiiční náklady (nové technoloigie), díky daním zdražují vstupy - na druhou stranu jsou ceny úkonů regulované - i proto dočasně vláda ostranila stropy na pojistném. Kde hledat plýtvání - preskripce léků (problém generik), optimalizace kapacit. Tluče se snaha o volnou konkurenci pojištoven a psoyktovatelů s řízenou péči. Tlaky vedou k nekvlaitním standardům a konkurenci na straně poptávky (to dělá ze zdraví zboží). takže jednotné (národní) pojištění, nezisková zdravotní zařízení, normativy na kapacity a rozumné úhradové vyhlášky. Nezapomeňme ani na platby za státní pojištěnce.