Kontrola potravin
Brusel navrhuje nějaká nová opatření ohledně bezpečnosti potravin. Souhlasíte? DO jaké míry jsou podle vás navrhovaná opatření účinná?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Evropská komise navrhla na začátku května významný balíček propracovanějších pravidel pro bezpečnější potraviny. Cílem je modernizace, zjednodušení a posílení zemědělsko-potravinového řetězce v EU. Balíček je reakcí na volání po jednodušších a propracovanějších právních předpisech. Snižuje tedy administrativní zatížení provozovatelů a zjednodušuje regulační prostředí. Zvláštní pozornost je věnována dopadu těchto právních předpisů na malé a střední podniky a mikropodniky, jež jsou od nejnákladnějších a nejvíce zatěžujících prvků právních předpisů osvobozeny.
V současné době je v EU problematika týkající se potravinového řetězce upravována téměř 70 předpisy. Tento nově přijatý balíček reforem sníží jejich počet na pět a rovněž omezí administrativní formality pro zemědělce, chovatele a provozovatele potravinářských podniků (producenty, zpracovatele a distributory) tak, aby mohli svou profesi snáze provozovat.
K balíčku opatření, která Komise navrhla, se nyní vyjádří další orgány EU, včetně Evropského parlamentu a Rady. Zaujmou k němu ve stanovené době svá stanoviska a očekává se, že balíček vstoupí v platnost v roce 2016.
Jsem přesvědčen, že nově navržená pravidla Evropské komise rozhodně přispějí k lepšímu podnikatelskému prostředí v zemědělství a zvýší také konkurenceschopnost menších subjektů. Tyto okolnosti velmi ovlivňují kvalitu potravin, které jíme. Zpřísňuje také prvky kontroly a zefektivňuje řešení krizových situací, kdy by mohlo být ohroženo zdraví občanů.
S přátelským pozdravem Libor Rouček