záplavové oblasti
Dobrý den, četla jsem si Vaši odpověď k povodním, stejně jako vše, co je od vás. Moc Vám fandím. Ale k dotazu. Chápu to dobře, že se v rámci územního rozvoje a povodní nic měnit nebude? Myslela jsem, že se zpřísní pravidla proto, kde se například může stavět. Nebo vám přijde v pořádku, že se třeba v Praze po povodních v roce 2002 investovalo nemálo peněz do ZOO, kterou stejně o deset let později povodeň zas poničila?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
14.05.2014 15:08:49 - Mgr. et Mgr. Věra Jourová
Dobrý den, poslední novela stavebního zákona platí od roku 2013 a zákon již dnes obsahuje řadu opatření či omezení pro umísťování staveb v souvislosti s povodněmi. Stavebním úřadům dává za úkol vytvářet v území podmínky pro snižování nebezpečí přírodních katastrof a pro odstraňování jejich důsledků. To se promítá do jejich činnosti jak při pořizování územně plánovací dokumentace, tak při umisťování staveb. Přímo ze zákona platí zákaz umisťování, povolování či provádění staveb v aktivní zóně záplavového území, s výjimkou vodních děl a opatření na ochranu před povodněmi, pro další omezení zákon vytváří předpoklady. Mimo aktivní zónu v záplavovém území, nebo pokud není vymezena, může vodoprávní úřad stanovit opatřením obecné povahy omezující podmínky, včetně omezujících podmínek pro výstavbu.Orgánům územního plánování a stavebním úřadům dává za úkol vytvářet v území podmínky pro snižování nebezpečí přírodních katastrof a pro odstraňování jejich důsledků.