pitná voda
Mě se na vás líbí, že odpovídáte na skutečně všechny dotazy. Upřímně jsem vám chtěl jen vyjádřit přízeň, nenapadá mě žádný dotaz, ale abych dodržel pravidla zeptám se k konferenci, které jste se účastnil, i když je to taková filozofická otázka. Jaká je podle vás optimální cena vody? Často slýchám, že je drahá, ale na druhou stranu, kolik ji plýtváme zbytečně? A jak se díváte na problém s nedostatkem pitné volby, který se podle některých bude stupňovat?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
28.05.2014 14:06:53 - Ing. Jiří Petrů
Cena vody je usměrňována v souladu se zákonem, takže ji nelze stanovovat libovolně. Do ceny lze promítnou pouze ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk. Cenu vody však ovlivňuje i „dotační“ regulace, tedy podmínky stanovené administrátorem při čerpání prostředků z Operačního programu životního prostředí. Ten nastavuje ceny pro vodné respektivě stočné tak, aby bylo dosaženo udržitelnosti vodohospodářského systému. Cena se tak zvedne o tři až pět procent nad výši inflace. To také bylo hlavním tématem jednání Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj v Moravských Budějovicích se starosty, vlastníky a provozovateli vodohospodářské infrastruktury, za účasti náměstků ministerstev financí, životního prostředí a zemědělství. Bylo zde hovořeno i o „sociálně udržitelné ceně vody“. Cena vody je v České republice v poměru k příjmům obyvatel, v porovnání s Evropou, velmi vysoká. Vzniká tak kruh kdy čím je vyšší cena, tím nižší je spotřeba a provozovatelé pak k pokrytí nákladů vodu opět zdražuji. Pokud se týká spotřeby vody v domácnostech, tak před rokem 1989 byla cca 200 litrů na osobu a den. Dnes není výjimkou, že se spotřeba pohybuje okolo 60 litrů na osobu a den. Především starší lidé používají často vodu z ekonomických důvodů několikrát, například vodu po koupání použijí poté na splachování. Na jednání se také hovořilo o hospodaření s vodou v tom smyslu, že Česká republika má jen tu vodu, která zde naprší. Proto je potřeba, než odteče z našeho území, ji efektivně využít a co nejvíce udržet. Omlouvám se za stručnost, ale celé jednání trvalo přes tři hodiny a podle mě pojmenovalo správně hlavní problémy - cenu, spotřebu a využití vody. Zdraví Jiří Petrů