loajalita
Toto jste dnes napsal: ,,....V rámci disciplíny a povinné loajality další komentovat nehodlám.....“ A propo, je pro vás více stranická disciplína nebo vlastní svědomí a rozum? Stává se, že se objeví návrh, s kterým strana jako celek nesouhlasí, ale jedinci ano. Ve vašem případě třeba rušení všech poplatků ve zdravotnictví. Budete tak hlasovat se stranou, i když si myslíte něco jiného? Není to pak zrada vašemu slibu a voličům? Aneta
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vážená slečno (paní),
narazila jste na nepříliš komentovaný morální problém. Ale je pravdou, že existuje. Přestože, bohužel, se v médiích šmahem nasazuje všem politikům bez rozdílu “psí hlava”. A tak morální rozměr se u nich vůbec nepředpokládá. Pochopitelně není to pravda ve 100%. Byť velké iluze o velikosti podílu těch, co je to trápí, bych si zase s ohledem na zkušenosti z bojiště nedělal. Mimochodem podle Ústavy má poslanec či senátor právo a povinnost hlasovat toliko podle svého vědomí a svědomí. Přesto veřejně přiznávané tzv. závazné hlasování dosud zpochybněno nebylo, kupodivu ani Ústavním soudem. Ale to by třeba zase nedostali tolik přidáno, že?
Ale k Vaší otázce, byť Vás možná zklamu. Svědomí a rozum kladu na první místo. V tomto pořadí, neboť - ač “s poslaneckým mandátem” - nejsem vševědoucí. Přestože si to někteří jiní zákonodárci o sobě myslí. Nicméně v současném volebním systému i stranická disciplína má své opodstatnění. To jsou kupř. předvolební sliby voličům. Přesto však má i své meze. Ale to je již na individuálním pojetí a přístupu jedince.
V jednom se zřejmě pletete. ČSSD jako strana – tedy “celek” - před volbami slibovala zrušení všech zdravotnických poplatků. S výjimkou toho za pohotovost. A svůj slib se rozhodla splnit. To je snad férový postup, ne? Naopak já jako “jedinec” s tím z jistých objektivních důvodů nesouhlasil. A řešil bych problém jinak. Ale slib celku, za který jsem kandidoval, je slib závazný. Jako člen tohoto týmu svůj postoj mohu ve sněmovně v rámci loajality dát pak najevo maximálně tak, že se při hlasování zdržím nebo se jej nezúčastním. Tzn., vypnu se, nebo odejdu mimo sál. Což je běžný způsob i v parlamentech daleko starších demokracií, než je ta naše. To není nic proti slibu, ani voličům. A o zradě už vůbec ne.
Nu a na závěr. Ta Vámi citovaná poznámka v odpovědi slečně Olince se hlavně týkala cílené dotazu na našeho pana předsedu a dokonce současného premiéra ČR. Je mi líto, ale jistě uznáte, že kladná odpověď by z mé strany, navíc potížisty, vyzněla velmi servilně. A zápornou bych zase střílel do vlastních řad, na svého sjezdem zvoleného velitele. Ani jedno není můj styl.
S pozdravem jk