Princip tzv. degresivní platby
Proč závisí výše dotace EU na velikosti farmy (nepřímo úměrně)?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.06.2011 18:06:33 - Mgr. Hynek Fajmon
Zemědělské dotace EU jsou v současné době vypláceny dvojím způsobem. První se týká starých členských států EU15 a ten je založen na tzv. historickém principu přímo na existující farmu. Druhý se týká zemědělských podniků v nových členských státech EU12 včetně České republiky. Ani v prvním a ani v druhém systému není zaveden systém degresivní platby t.j. princip čím větší rozloha tím menší platba na jednotku plochy. Tento systém má být v platnosti až do roku 2013. V současné době se vede debata o tom, jak bude vypadat zemědělská dotační politika EU po roce 2013. Evropská komise navrhla tři možné modely přičemž všechny obsahují princip tzv. degresivní platby t.j. čím větší rozloha, tím menší platba na jednotku plochy. Tento přístup diskriminuje některé členské státy včetně ČR, kde se z historických důvodů vyvinuly v průměru větší zemědělské podniky. Česká republika reprezentovaná vládou ČR tento princip nepodporuje a já také ne. Evropská komise jej obhajuje s odvoláním na to, že zemědělské dotace mají být veřejností přijatelné a ty velké údajně veřejnost pobuřují. Je v tom obsažena i určitá snaha bránit koncentraci zemědělské výroby a naopak podporovat menší a střední farmy.
Jak tento spor dopadne se uvidí během let 2011-2013, kdy se o tom má rozhodnout. Nový systém potom bude platit pro období 2014-2020.
Hynek Fajmon