http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/zivotni-prostredi-se-v-cr-oproti-od-roku-1989-zmenilo-k-lepsimu/1142382
Taky si myslíte, že se Životní prostředí se v ČR oproti od roku 1989 změnilo k lepšímu? A pokud ano, proč stále takový strach z emisí a bůh ví čeho? A proč stále nějaké dotace na ochranu živ. prostředí, když to dosud šlo i bez nich?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
životní prostředí v České republice se v posledních 25 letech výrazně změnilo k lepšímu. Tak například při sjíždění Vltavy pod Českým Krumlovem nebylo v osmdesátých letech možné ponořit do vody ruku, jak byla špinavá. Dnes jsou v téže řece nad Českými Budějovicemi pstruzi.
Článek, který připomínáte v úvodu Vašeho dotazu, podává celou řadu důkazů zlepšení životního prostředí a dokládá to konkrétními čísly. Problémem v současné době je kvalita ovzduší v některých částech republiky. Ukazuje se, že hlavní příčinou jsou lokální topeniště. Proto považuji dotace na zlepšení tohoto stavu, takzvané „kotlíkové dotace“ , za velmi prospěšné.
Sdílím Váš názor, že strach z emisí, pramenící z velmi ambiciozních požadavků Evropské unie, je přehnaný a pro naši konkurenceschopnost je i škodlivý. Naproti tomu nesouhlasím s Vaším názorem, že to dosud šlo bez dotací. Vámi citovaný článek ukazuje pravý opak. Vezměte například masivní podporu alternativních zdrojů energie (třeba solárních elektráren). V roce 2013 bylo na podporu obnovitelných zdrojů vynaloženo ve formě státní podpory 45 miliard korun. To pocítí každý z nás v ceně elektrické energie. Tyto dotace naopak považuji za škodlivé.
S pozdravem
Jan Zahradník