Roste tlak na vyšší deficit
Pane poslanče, může koalice za to, že překročí letošní schodek rozpočtu?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vláda Petra Nečase dala prostě přednost účetním škrtům před podporou růstu - ten brzdí jak omezení kapitálových výdajů vlády, tak i podvázaná domácí poptávka. Pokud jd eo příjmy, tak jsou problém i nadhodnocené odhady inkasa nepřímých daní V podsatě nás zahranuje růst automobilového průmyslu, ale stavebnictví a zemědělství neplní. Co se tzv. plní (ale nepomáhá) jsou nemalé transfery zisku velkých firem do zahraničí. Celkově lze skutečně říci, že bez dalších škrtů se plánované snížení defictu asi nepodaří - a to je významná rezerva v tom, že náklady dluhové služby vzhledem k poklesu úroků z dluhopisů jsou nižší..
Už při schvalování rozpočtu byla řeč o tom, že účetní škrty nepomohou a v některých případech vyvolají bumerang efekt. Chybí nám propracované "smart cuts", tedy chytré škrty. Logicky s propadem korporátních daní dochází k napětí mezi příjmy a výdaji. Pokud se v druhé polovině roku opět zvýší nezaměstnanost, bude to mít dopad i na neplnění sociálních a zdravotních odvodů a nerovnováhu v systémech veřejného pojištění. Dalším problémem je čerpání evropských fondů.kde vláda slibovala kvalitativní skok - ten nepřišel.
Superoptimistické odhady stupňovaného oživení růstu na rok 2011 nevyšly - např. OECD v roce 2010 na letošek předvídalo pro ČR až 3%HDP a nakonec budeme zřejmě letos rádi za 1,8% (pokud se nezhorší dlužní krize v EU). Motorem je německé oživení, které je do budoucna nejisté. Třetí trhy jsou stále nedostatečně zapojeny - např. s čínou máme pasivní obchodní bilanci. Objektivní vliv má to, že s růstem ve světě rostou i ceny ropy a snaha německa zbrzdit jádro (plus problém s fotovoltaikou) zdraží elektřinu.