Každý dvacátý občan ČR bude tedy starší 85 let
Pane primátore, jak se vaše město vypořádává s tím, že důchodci nemají na neregulované nájmy a musí se stěhovat? Máte pro ně nějakou alternativu?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vážená čtenářko, demografická prognóza české populace do budoucnosti (do roku 2030) předpokládá vzestup počtu seniorů o 40 – 80 %. Očekává se prodloužení střední délky života až o 4 roky u obou pohlaví a počet osob nad 65 roků tak bude tvořit 23 – 25 % celé populace (u osob 80 a více vzestup na 5 – 8 % - tj. téměř trojnásobek). Až do roku 2050 bude také v ČR pokračovat tento trend výrazného stárnutí populace – nad 60 roků 40 %, nad 65 roků 33 % a nad 80 roků téměř 10 %. Každý dvacátý občan ČR bude tedy starší 85 let! Také v Brně žije aktuálně více než 65 tisíc občanů (17,5 %) v poproduktivním věku 65 a více let. Otázky důstojného stáří v potřebných kapacitách jsou tak zcela na místě za stálé podpory co nejdelšího života seniora v jeho domácím prostředí. Ale nyní zpět k vaší konkrétní otázce. Osoba, pobírající starobní důchod může požádat v případě potřeby město o pronájem bytu tzv. zvláštního určení – jedná se o byt v domě s pečovatelskou službou. Těchto domů je v Brně 48 s celkem 950 byty. Pro nájemce takového bytu je výhodou jednak nižší nájemné, menší podlahová plocha bytu, ale také možnost sjednat si určité úkony pečovatelské služby. Počet žadatelů o tyto byty zvláštního určení však již dnes mnohonásobně převyšuje možnosti města, neboť v současné době je v evidenci 758 žádostí. Město si je plně vědomo potřebnosti této formy bydlení, a proto zahájilo výstavbu dalších dvou domů s pečovatelskou službou, a to na ulici Renčova a na ulici Stamicova, která by měla rozšířit počet těchto bytů zvláštního určení o 60. Nájemce obecního bytu může také požádat o pronájem menšího bytu městskou část, která je pronajímatelem užívaného bytu. Určitým příkladem, hodným následování pro jiné městské části, je například projekt radnice Brno-střed, který by měl pomoci právě seniorům bydlících v nájemních bytech. Jeho cílem je pomoc seniorům při řešení bytové situace po předpokládaném zvýšení nájmů po deregulaci k 31. 12. 2011, a to nejen vytvořením databáze seniorů a na druhé straně potřebných rodin, ale též konkrétní pomocí při realizaci této směny. Za váš dotaz vám děkuji. S pozdravem Bc. Roman Onderka, MBA, primátor města Brna