Koncepce přednemocniční neodkladné péče v ČR
Pane senátore, souhlasíte s tím, že dojezd sanitky nad 15 minut do odlehlých oblastí lze zabezpečit, je to vůbec nějak zhodnotit, např. v zimě, když musí sanitka v zimě na samoty apod?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
30.08.2011 11:58:34 - MUDr. Zdeněk Schwarz
Ano, lze to zabezpečit a hlavně to musí být společnost schopna zabezpečit. Řešení mám, ale nechám si jej zatím pro sebe. Ony se kradou i nápady... Je to o koncepci celé přednemocniční neodkladné péče v ČR. V systému je dostatek finančních rezerv, které by pokryly nárůst nákladů na ZZS v regionech, kde je potřeba síť pokrýt. Jsou ale i levnější způsoby řešení než dosavad využívají ZZS. Inspirace je v zahraničí. K té zimní problematice bych jen uvedl, že i já v Praze musím být schopen zajistit dostupnost péče do současných 15 minut a máme ji kolem 6-8 minut! Musel jsem nakoupit techniku, která zvládne i kalamitní situace se sněhem, kterého v Praze stačí pár cm a je problém... :-) Nikdy se nám nestalo, a to byly poslední roky kalamitní zimy i v Praze, že by sanitka nedojela k pacientovi, který ji potřeboval a nikde nám žádný vůz nezapadl ve sněhu. Je to o koncepci, technice, prosazení svých plánů a realizaci všeho tak, aby systém byl funkční. To se kolegům v některých krajích nedaří. Já jsem oproti nim nedostal od státu (MZ) na rozvoj organizace (investici) ani korunu a stědrost kraje takovou jako oni, též nemám. Pokud máte zájem o tuto problematiku, tak stačí studovat a porovnávat veřejně dostupná data. Někdy si říkám, že i laik by v systému viděl nedostatky, rezervy a inspiraci pro zlepšení...Hezký den Schwarz