Problém financování krajů
V posledních měsících se mluví o možném podfinancování krajů, je to skutečně tak, není na vině systém financování spíš než samotný objem výdajů?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Problém je v obojím. Napětí mezi příjmy a výdaji územní správy narůstá s propadem dańového inkasa a zpomalením ekonomického vývoje. Je tu i napětí mezi financováním krajů z vlastních zdrojů a z úrovně centra (státní rozpočet a státní fondy). Navíc nejsou dostatečně čerpány peníze z evropských fondů.
Takže první krok ke zlepšení je zvýšení daňového inkasa a využití zdrojů z EU. Při zajištování veřejných služeb jako je regionální školství a zdravotnictví, sociální služby či regionální doprava pak nejde jen o optimalizaci kapacit ani i privatizaci, pouhé škrty mohou vytvořit výpadek. Zde platí zefektivnit ale ne minimalizivat zdroje. To byse vrátilo jako bumerang.
Přes aktuální diskusi o podílu na sdílených daních není toto podle mne kardinální řešení (i když ČR má nižší podíl financí regionů než srovnatelné země). Jde je o spor na jaké úrovni se bude rozhodovat o přerozdělování stejných objemů peněz. Kde je shoda že jsou nemalé rezervy v efektivnosti, tak v režimu veřejných zakázek a také ve fungování grantového systému.