potraty
Postavil byste potraty mimo zákon jako je tomu například v sousedním Polsku?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vážená paní Lucie,
Kdyby se potratová problematika dala vyřešit zákazem, pak bych možná byl pro, ale tím bychom dali prostor různým nebezpečným šamanům a vystavili tak nejednu ženu riziku ztráty zdraví či života. K problému jsem se vyjádřil v rozhovoru pro Parlamentní listy a tak dovolte, abych z něj citoval:
Když se žena rozhoduje pro potrat, tak je to strašně složitá situace, která ženu poznamená. Já jsem v terapeutické komunitě pracoval s lidmi, kteří byli závislí na drogách, byly tam i ženy, které podstoupily potrat, a byla to pro ně strašně traumatizující zkušenost, se kterou se mnohdy vyrovnávaly velmi dlouho. Já bych to nenazýval jako boj proti potratům, ale spíš bych to otočil a nazval to podporou života. To nejlepší, co můžeme dávat, je dobrá výchova a vzory již od základních škol, protože když žena spěje k momentu, zda dá zabít své dítě, nebo ne, to je až ten vrchol, ten nejzazší možný bod.
Můžeme pracovat s dětmi na školách, v sexuální výchově. Je naprosto klíčové mladé lidi vychovávat, aby v rámci své sexuality se chovali zodpovědně. I ženám je potřeba vysvětlovat, že potrat je zabitím malého dítěte. Takže by se měla zintenzivnit výchova. Sexuální výchova by neměla být vedena směrem sexuální volnosti, ale k tomu, že v sexuálním životě je potřeba mít velkou míru zodpovědnosti. Jak za dob hippies byla v módě volná láska. Tak teď je možné mezi mladými vidět opačný trend, to znamená, že se sexuálním životem počkají, až se rozhodnou pro partnera. Osvěta a výchova je jedna z nejlepších cest, jak předcházet tomu, aby ženy nemusely stát před otázkou potratu.
S přáním pěkného dne
Jan Bartošek