kvóty pro uprchlíky
Jestli se mýlím, tak mě prosím opravte. EU jedná o povinných kvótách, konečné slovo ale budou mít vlády jednotlivých členských států. EU připraví nějakou resoluci a vlády ji pak budou odhlasovávat. Mám pravdu? Jak dlouho to může trvat? A myslíte si, že se státy domluví? Pak by mě zajímal váš názor na nejen na kvóty, ale i na řešení problému. Děkuji
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
bohužel se mýlíte. S přijetím Lisabonské smlouvy se náš stát vzdal některých kompetencí. O kvótách se bude hlasovat v Evropské radě a pro přijetí stačí kvalifikovaná většina. Naše vláda tak může sice nesouhlasit, ale musí se rozhodnutí podřídit. Povinné kvóty Evropskou unii spíše rozdělí, zvedla se proti nim v některých státech vlna odporu.
Inspiraci můžeme řešení hledat například v Austrálii, kde mají zkušenosti s uprchlíky z Filipín a dalších zemí. Mohl by vzniknout uprchlický tábor mimo území Evropské unie, po domluvě s některou z arabských zemí. Uprchlíci by pak v této zemi mohli žádat o azyl.
Avšak prvním krokem k tomu, aby k nám uprchlíci vůbec neutíkali, je nerozvracet jejich země vojenskými zásahy. Libye je smutným příkladem, jak taková zahraniční politika nefunguje. Byla to sice nedemokratická země, ale velmi stabilní. Nyní se z ní stalo válečné pole.
S pozdravem,Petr Mach