Novela branného zákona
Dobrý den pane poslanče, prosím o vysvětlení změn v odhlasované novele branného zákona. Aktivní zálohy teď (tedy po schválení novely senátem a panem prezidentem) může vláda poslat bojovat na cizí území a za cizí zájmy. Bude to dobrovolně a nebo z rozkazu MO? Dále nechápu, jak to bude s povinnou zálohou? Je v novele umožněno, aby i povinná záloha byla vyslána do zahraničí? A jak se nově ze záložáka povinného stane aktivní, jen dobrovolně? A nebo si může libovolně MO zálohy povinné přesunout do záloh aktivních?Děkuji za vysvětlení. S pozdravem Pavel Klauser
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
17.12.2015 10:03:10 - Ing. Antonín Seďa
Po pravdě řečeno až praxe ukáže zda to bude fungovat či nikoliv. Branný zákon opravdu umožňuje příslušníkům aktivních záloh jejich vysílání do zahraničního operačního nasazení, a to bez výjimky. Nicméně se bude jednat o dobrovolné vysílání se souhlasem tohoto příslušníka. Zákon o aktivních zálohách hovoří o třech druzích záloh, a to povinná záloha, která vznikne dodatkem ke kontraktu profesionálního vojáka. Pokud bude do dvou let povolán do záloh, pak musí odsloužit tři roky. Pak jsou klasické aktivní zálohy, které nyní budou působit jako dnes v rámci krajských rot a dále u vojenských jednotek. A pak se zavádí dobrovolné zálohy, což je dobrovolné přijetí branné povinnosti. Tito nebudou zařazeny do aktivních záloh se všemi povinnostmi, ale těmto dobrovolníkům se umožní výcvik. Já osobně jsem hodně skeptický k takovéto konstrukci, ale byl to přijatý kompromis. Osobně jsem proti vysílání jakýchkoliv záložáků do zahraničí. Důvody jsem uvedl ve svém článku, který najdete i na Parlamentních listech nebo na mých webových stránkách www.antoninseda.cz.