Situace v zemědělství dnes
Pane senátore, jak hodnotíte současný stav zemědělství v ČR? Děkuji
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Děkuji za tento dotaz a pokusím se stručně. Současný stav je pro zemědělce příznivý, ale horší pro stát. Zemědělci se přizpůsobili bezkoncepční agrární politice minulých vlád a tlaku starých zemí EU. Výsledkem je redukce počtu chovaných hospodářských zvířat na méně než polovinu (zde začíná potravinová soběstačnost a zaměstnanost na venkově) a dramatická změna struktury pěstovaných plodin na půdě: nárůst ploch obilí, řepky, kukuřice a pokles ploch cukrovky, brambor, krmných pícnin na orné půdě. Těch ubylo přes půl milionu hektarů, protože je málo hovězího dobytka.
Z plné potravinové soběstačnosti jsme se posunuli na dovozovou závislost - ve finančním vyjádření dovážíme 40% spotřeby potravin. Třeba u vepřového masa už to je přes 50%. Rok co rok je tu po žních stav, že 1,5 až 3 miliony tun obilí (podle úrody) nemá díky nízkým stavům dobytka zde užití a musí se vyvézt. Hlavní objem směřuje do Německa a do Polska, kde z něho vyprodukují zejména vepřové a drůbeží maso, zaměstnají lidi, ponechají si přidanou hodnotu a hotové potraviny vyvezou k nám. Dlouhá léta to nikomu nevadilo, spíš naopak. Ani se mně neptejte, kdo je vlastníkem největší dovozové firmy masa, všichni ho znáte.
Tento stav je způsoben dlouhodobým nekompetentním řízením resortu, to především a až na druhém místě je Brusel a staré země, v jejichž zájmu nebylo, aby zde zůstalo silné zemědělství. Zatímco oni si výrobu podrželi a v některých případech zvětšili, tak my jsme šli dolů a s námi všechny nové země EU s výjimkou Slovinska, které je ale produkčně nevýznamné a Polska, kde zemědělce podrželi tamější politici.
Sečteno a podtrženo, za poslední asi čtyři roky mají čeští zemědělci slušné ekonomické podmínky a navíc se nám podařilo vyjednat dobré podmínky v novém rozpočtovém období EU 2014 - 2020 a tak i tento právě končící rok, kdy klesly ceny mléka a vepřového masa překonají.
Ještě poznámku na závěr: řepka olejka je zúrodňující plodina, která zlepšuje půdní úrodnost. Využívám příležitost a píši to kvůli novinářům a neustávajícím dezinformacím.