ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

04.01.2016 14:09:00 - Docent

Je EU demokrací nebo diktaturou?

Dobrý den pane poslanče, zajímá mě Váš pohled a názor na otevřené vyhrožování demokraticky zvolené /legitimní) nové polské vlády od Eurokomisaře Günthera Oettingera. Strašně mi to připomíná doby, kdy bývalý SSSR vyhrožoval nějaké spřáteléné socialistické zemi vším možným! Je to jenom úlet pomataného blázna nebo se máme začít smiřovat s tím, že EU komisi už názor občanů členských zemí a respekt k výsledkům voleb prostě už nezajímá a oni (komise) si budou dělat svoji politiku ať se děje co se děje?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

07.01.2016 10:10:24 - Pavel Telička
Dobrý den, členy EU jsou země, které splňují příslušné podmínky a kritéria. Mimo jiné i tzv. kodaňská politická kritéria. Země by je měla plnit nejen při vstupu, ale po celou dobu členství. Tak, jak se na spořádaný klub sluší a patří. Poslední vývoj v Polsku ukazuje, že některé kroky většinové vlády PiS (ta však zdaleka neměla ve volbách 50% hlasů) určité demokratické principy naleptávají. Nespoléhám přitom na média, ale na fakta a také spoustu korespondence (vedu ji s odpůrci a zastánci uvedených kroků), situaci si vyhodnocuji sám. Ten vývoj je nešťastný a bude Polsko v EU spíše oslabovat. EK je tzv. strážkyní smluv a má členskými státy svěřené kompetence. Není to orgán složený ze zástupců států, ale orgán, který je celkem nezávislý. Z hlediska formálně právního tudíž nedochází k porušení povinností a práva ze strany EK. Otázkou tedy je, zda je situace v Polsku natolik vážná, že opodstatňuje implementaci příslušného a Vámi implicitně zmiňovaného ustanovení, či nikoliv. Na to se mohou názory lišit, stejně tak na to, zda takový krok přinese dobré nebo trpké ovoce. Tedy, zda situace je natolik vážná a zda byly vyčerpány všechny prostředky, především v rovině politických jednání. A z tohoto pohledu bych viděl vyjádření německého komisaře jako nepříliš šťastné.  Je však legitimní, že se EK situací zabývá. Rozhodně tady žádnou podobnost se SSSR nevidím. Sám se situací budu zabývat a považuji za účelné vést politická jednání a případně pozvat, jako tomu bylo u Maďarska, polskou premiérku na jednání EP. Ostatně, EP se situaci bude věnovat 19.1. Zdraví PT