Změna pravidel přehlasování senátu parlamentem
Dobrý den,Na jedné straně se od samého vzniku senátu mluví o jeho zbytečnosti, na druhé straně jsou pravidla nastavena tak, aby senát skutečně zbytečný byl. Chtěl bych se vás proto zeptat, pane senátore, jak se díváte na současný stav, kdy pro přehlasování veta senátu nebo presidenta stačí parlamentu prostá většina. Neměla by se vážnost senátu a presidenta promítnout v tom, že by parlament pro jejich přehlasování musel dosáhnout alespoň ústavní (dvoutřetinové) většiny?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
13.01.2016 17:55:35 - Jaroslav Doubrava
Dobrý den. naprosto s Vámi souhlasím. V situaci, kdy Sněmovna může pouhým 101hlasem přehlasovat závěry Senátu a negovat tak naši práci, stejně tak může přehlasovat veto prezidenta ( nejde li o ústavní zákon ) skutečně Senát nemá význam. Víte, že se dlouhodobě snažíme o změnu, ale Sněmovna se své rozhodující role nechce vzdát. Mou představou by bylo jakési dohodovací řízení komor, nebo Vámi zmíněná ústavní většina. To by bylo sice horší možnost, než dohodovací řízení, ale stále by bylo lepší, než současný stav. Děkuji Vám za vyslovení svého názoru a přeji příjemný den. Jar. Doubrava